30 Μαΐου 2023 20:30 Commercial Cup 2022-2023 90'

Δημοτικό Γήπεδο Άνοιξης
Λυκαβηττού 37, Άνοιξη, 145 69

KO KO 16 38 52 56 70 85 87 FT

Στην επόμενη φάση του Κυπέλου προκρίθηκε η efood , καθώς επικράτησε του DEREE ύστερα από συγκλονιστικό αγώνα . Οι νικητές ήταν πάντα μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα , προβάδισμα που κράτησαν μέχρι το σφύριγμα της λήξης . Οι αντίπαλοί τους παρά το γεγονός ότι κυνηγούσαν συνεχώς το σκορ , ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα . Το σκορ άνοιξε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Μπουγιούκας στο 16ο ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Παπιδάκη με κοντινό πλασέ . Σουτ του Δούκα έφυγε λίγο άουτ στο 26ο . Στο 38ο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν . Ο ADHAM έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Ζιδιανάκης με κοντινή κεφαλιά σκόραρε .Μεγάλη χαμένη  ευκαιρία για το DEREE , ο HOSNY απέναντι από το Θεολόγη και με δύο συμπαίκτες του να περιμένουν πάσα , προτίμησε να πλασάρει αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων μπλόκαρε . Προβάδισμα στο σκορ πήραν ξανά οι γηπεδούχοι στο 52ο όταν ο Μπουγιούκας με κοντινή προβολή , ύστερα από κόρνερ του Παπιδάκη σκόραρε .Τέσσερα λεπτά αργότερα , ο Ζηδιανάκης με δεξί σουτ εκτός περιοχής έφερε το  ματς στα ίσια . Εκ νέου προβάδισμα για την efood , o Παπιδάκης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιαννούλη (3-2) . Στο 70ο οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι , ο Αποστολόπουλος ανέτρεψε αντίπαλό του και ο Πέττας από την άσπρη βούλα έκανε το 4-2 . Με τον ίδιο τρόπο , πέναλτι , οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 4-3 , με εκτελεστή τον KARIYANI . Πέντε λεπτά πριν τη λήξη , ο Παπιδάκης πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και σε κενό τέρμα σκόραρε 5-3 Στο 87ο ο Αποστολόπουλος με κοντινή κεφαλιά έκανε θρίλερ τα υπόλοιπα μέχρι τη λήξη λεπτά . Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίκτες των δύο ομάδων αγκαλιασμένους έχοντας επιδείξει για μια ακόμα φορά αθλητικό πνεύμα σύμφωνα με αυτά που πρεσβεύει η διοργανώτρια . Σε ένα τόσο κρίσιμο αγώνα είδαμε και από τις δύο ομάδες fair play , σωστό αθλητικό πνεύμα και πάνω από όλα διάθεση για αθλητισμό χωρίς σκοπιμότητες . Συγχαρητήρια σε όλους !