DELOITTE

ΑΠΟΛΛΩΝ 2018

Σε εξ αναβολής ματς για τη δεύτερη αγωνιστική της Commercial League η DELOITTE πήρε τελικά τη νίκη με αντίπαλο τον ΑΠΟΛΛΩΝ 2018 ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ με σκορ 3-2.Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ πολύ νωρίς με τον ΒΙΔΑΚΗ και λίγο αργότερα μάλιστα διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον ίδιο παίκτη που όμως στάθηκε άτυχος αφού τραυματίστηκε στη συγκεκριμένη φάση και αποχώρησε. Ο ΑΠΟΛΛΩΝ είχε τις ευκαιρίες του στο πρώτο μέρος όμως υστέρησε στην τελική προσπάθεια σε αντίθεση με τη DELOITTE που έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και φάνηκε πιο αποτελεσματική στις φάσεις που της παρουσιάστηκαν. Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε άρδην. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων ,πέτυχαν δύο γκολ ,είχαν δοκάρι αλλά και άλλες ευκαιρίες για να πάρουν κάτι περισσότερο από αυτό το παιχνίδι.Στον αντίποδα η DELOITTE δυσκολευόταν αρκετά με τον ισχυρό αντίθετο άνεμο να βγάλει τη μπάλα  από την περιοχή της ,υπέπεσε σε αρκετά αμυντικά λάθη ,αγχώθηκε και δεν τελείωσε το ματς νωρίς όταν είχε την ευκαιρία.Παρόλα αυτά δεν το πλήρωσε καθώς στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και με το σκορ στο 3-2 αμύνθηκε πιο μυαλωμένα,φάνηκε πιο ψύχραιμη στις μεταβιβάσεις και τελικά δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση για την ισοφάριση.

Το φιλμ του αγώνα

2΄  – Πρώτη φάση στο ματς για τον ΑΠΟΛΛΩΝ, μετά από κακή συνεννόηση στην άμυνα η μπάλα στρώνεται στον ΚΑΛΙΑΚΟΥΔΑ που θα σουτάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

4΄- GOAL (1-0)

΄Υστερα από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά ο ΚΟΝΤΟΣΗΣ πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, αποκρούει σε πρώτο χρόνο ο ΑΛΕΥΡΟΠΟΥΛΟΣ στην επαναφορά όμως ο ΒΙΔΑΚΗΣ προλαβαίνει τους πάντες και ανοίγει το σκορ.

7΄- Φάση για τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ με τον ΚΑΛΙΑΚΟΥΔΑ καθώς μετά από σέντρα από δεξιά παίρνει την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι γωνία του τέρματος, πέφτει και διώχνει δύσκολα ο ΜΟΥΣΤΑΚΑΣ.

10’ – GOAL (2-0)

Ο ΚΟΝΤΟΣΗΣ κάνει μια σέντρα από δεξιά όπως επιτίθεται η DELOITTE ,ο ΒΙΔΑΚΗΣ υποδέχεται με πλάτη τη μπάλα και υπό πίεση γυρίζει και σουτάρει στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

21’- Τεράστια ευκαιρία σπαταλάει ο ΚΑΪΤΑΤΖΗΣ καθώς οι συμπαίκτες του παίζουν γρήγορα το πλάγιο άουτ και βγαίνει μόνος απέναντι στον ΜΟΥΣΤΑΚΑ, το σουτ όμως που επιχειρεί είναι χλιαρό και εκτός εστίας.

30΄ Μοναδική ευκαιρία αυτή τη φορά για τη DELOITTE, o ΚΑΚΛΑΜΑΝΟΣ με όμορφη κάθετη πάσα βρίσκει μόνο του τον ΠΡΙΣΙΜΙΝΤΖΗ που δεν είναι offside, o τελευταίος όμως δεν τελειώνει καλά τη φάση στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

42΄- GOAL (3-0)

Ο ΠΡΙΣΙΜΙΤΖΗΣ που λίγο νωρίτερα έχασε ένα φαινομενικά εύκολο γκολ πετυχαίνει τώρα ένα πολύ πιο δύσκολο. Ενώ κινείται έξω από την περιοχή παρακολουθούμενος από τρεις παίκτες πιάνει ένα ξαφνικό δυνατό συρτό σουτ και στέλνει τη μπάλα να χτυπήσει πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει ΑΛΕΥΡΟΠΟΥΛΟΥ.

55’- Ο ΠΡΙΣΙΜΙΤΖΗΣ φεύγει στην κόντρα από αριστερά και μπαίνοντας στην περιοχή από αριστερά σουτάρει στην απέναντι γωνία, δύσκολα με τα πόδια ο ΑΛΕΥΡΟΠΟΥΛΟΣ σε κόρνερ.

60’-GOAL (3-1)

Ο ΚΑΪΤΑΤΖΗΣ μετά από εκτέλεση κόρνερ και την ασθενή απομάκρυνση της μπάλας, δεν θα δυσκολευτεί να τη στείλει στα δίχτυα της εστίας του ΜΟΥΣΤΑΚΑ.

65΄- Δοκάρι για τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Το στόπερ της DELOITTE κάνει τσαφ και ο ΚΑΪΤΑΤΖΗΣ βρίσκεται φάτσα με το 3-2 το σουτ όμως που επιχειρεί βρίσκει το πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και περνάει έξω.

70’- Mεγάλη ευκαιρία για τη DELOITTE αυτή τη φορά να τελειώσει το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι συνδυάζονται ωραία έξω από την περιοχή του ΑΠΟΛΛΩΝ και σουτάρουν με τον ΜΑΚΡΗ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα βρίσκει το δοκάρι, νέο σουτ στην επαναφορά με το ΛΑΓΟΔΗΜΟ ελάχιστα έξω.

75’ – Νέα κακή απομάκρυνση από την άμυνα της DELOIITE ύστερα από κόρνερ, η μπάλα ευνοεί τον ΛΑΓΙΟ που σουτάρει δυνατά στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του ΜΟΥΣΤΑΚΑ που όμως πετάγεται εντυπωσιακά και σώζει την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

82΄- GOAL (3-2)

Ο ΛΙΟΠΗΡΗΣ ανατρέπει τον ΚΑΪΤΑΤΖΗ εντός περιοχής και η ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΥ πολύ σωστά υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών. Tην εκτέλεση θα αναλάβει ο ΕΥΘΥΜΙΟΥ που θα νικήσει τον ΜΟΥΣΤΑΚΑ και θα σημαδέψει σωστά.

Δηλώσεις

΄΄Ξεκινήσαμε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγηθήκαμε με δύο στατικές φάσεις,μετά χαλαρώσαμε,χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας,δώσαμε χώρο και γήπεδο στον αντίπαλο,χάσαμε και μεις όμως δυο-τρεις κλασικές ευκαιρίες.Οι αντίπαλοι προσπάθησαν πολύ,τα έδωσαν όλα,κάνανε και αυτοί φάσεις , έκαναν και ένα γκολ από το πουθενά και μείωσαν το σκορ.Στη συνέχεια όμως ισορροπήσαμε χάσαμε και άλλες ευκαιρίες να τελειώσουμε το παιχνίδι,δεν το κάναμε ,εν τέλει όμως είμαστε ευχαριστημένοι που κρατήσαμε το σκορ΄΄.