2 - 4

17 Φεβρουαρίου 2020 21:00 Commercial Superleague 2019-2020 14 90'

Pellinis, Karellas 194 00, Greece

KO KO 17 32 42 42 48 59 60 60 65 65 72 90 FT

Στο γήπεδο της Παιανίας και σε αγώνα για την δέκατη τέταρτη  αγωνιστική του πρωταθλήματος της Commercial βρέθηκαν αντιμέτωπες οι ομάδες των STOIXIMAN και REPLAYBOYS με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην επικράτηση με τελικό σκορ 2-4. Παρόλο που παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες, οι τυπικά γηπεδούχοι φάνηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί τουλάχιστον για ένα ημίχρονο, είχαν μοιρασμένη κατοχή και ευκαιρίες και λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο μέρος κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Λυρίτση το γκολ που δέχτηκαν στο 17′. Στην επανάληψη όμως οι REPLAYBOYS ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα είκοσι λεπτά όπου δημιούργησαν τουλάχιστον πέντε κλασικές ευκαιρίες για γκολ, με τις τρεις να καταλήγουν στο βάθος της εστίας του Τζόρτζου. Δεν υστέρησε κανείς από την ομάδα του coach Αβράσογλου με τον Κασινάκη να έχει εκτός από το γκολ και δύο τελικές πάσες , τον Λιάπη να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνων από τη δεξιά πτέρυγα αλλά και τον σχεδόν αλάνθαστο Τζιωρτζιόπουλο να ανεβάζει σημαντικά το επίπεδο της αμυντικής λειτουργίας.

12΄- Φάση διαρκείας για τους REPLAYBOYS με τον Κασινάκη να συγκλίνει από δεξιά και να σουτάρει στην αριστερή γωνία, ο Τζόρτζος θα πέσει και θα απομακρύνει, η μπάλα επιστρέφει στον Κασινάκη που ψάχνει στο δεύτερο δοκάρι τον Ζαρακοβίτη αλλά το βολέ του τελευταίου φεύγει ψηλά.

14΄- Ο Θεοφάνους κλέβει τη μπάλα και φεύγει μόνος απέναντι από τον Πλιάτσικα όμως τελευταία στιγμή εμφανίζεται ο Σίττης να μαρκάρει σωστά και να μην επιτρέψει στον επιθετικό της STOIXIMAN να σουτάρει σωστά.

17΄- GOAL ( 0-1)

Ο Σίττης βγάζει κάτω από τη μεσαία γραμμή μια βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας εκεί που ο Κασινάκης θα κοντρολάρει ωραία και θα σκάψει υποδειγματικά πάνω από τον Τζόρτζο για το 15ο προσωπικό του τέρμα στη φετινή διοργάνωση.

20΄- Ο Ο Κασινάκης γυρίζει παράλληλα στον Κανδύλη που μπαίνει με καλές προϋποθέσεις στην αντίπαλη περιοχή, θα λειτουργήσει πολύ καλά η άμυνα της STOIXIMAN σε αυτή τη φάση και δεν θα επιτρέψει στον παίκτη των Replayboys να ολοκληρώσει την προσπάθειά του.

21΄- Ένα μακρινό σουτ επιχειρεί ο Τζαλαβρας , δεν θα ανησυχήσει ο Πλιάτσικας.

22΄- Πολύ όμορφη προσπάθεια από τον Ζαρακοβίτη που στη συνέχεια βλέπει και την κάθετη πάσα στον Λιάπη που μπαίνει ταχύτατα στην περιοχή από πλάγια δεξιά θέση, το δυνατό συρτό σουτ που επιχείρησε απομάκρυνε με τα πόδια ο Τζόρτζος.

29΄- Τεράστια ευκαιρία για τη STOIXIMAN  με τον Λυρίτση να δέχεται μια έξυπνη κάθετη πάσα, να αδειάζει τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά το σουτ που επιχειρεί στην κλειστή γωνία  βγάζει με το πόδι δύσκολα ο Πλιάτσικας παραχωρώντας κόρνερ.

32΄- GOAL ( 1-1)

Ξανά ο Λυρίτσης βρίσκεται στο -ένας με έναν- με αντίπαλο αμυντικό, θα τον ντριμπλάρει και πάλι όμως αυτή τη φορά θα διαλέξει ένα σουτ με πολλή δύναμη στο κέντρο της εστίας και θα δικαιωθεί για την επιλογή του.

38΄- O Μπαρούνας σε μια ωραία κίνηση από αριστερά, γυρίζει την κατάλληλη στιγμή στον Λιάπη που πατάει περιοχή και σουτάρει με το αριστερό , δίπλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

48΄- GOAL ( 1-2)

Νωρίς στην επανάληψη ανακτούν το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι όταν ο Κασινάκης εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά και ο Ζαρακοβίτης πηδώντας ψηλότερα από όλους με κεφαλιά νίκησε τον Τζόρτζο.

50΄- Και πάλι από τα δεξιά ο Λιάπης σε μια κούρσα, φτάνει μέχρι την αντίπαλη περιοχή και δοκιμάζει να τελειώσει τη φάση όμως με τα πόδια ο Τζόρτζος θα του πει όχι.

51΄- Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ όταν ο Λιάπης σε ρόλο δημιουργού αυτή τη φορά βρίσκει τον Μπαρούνα σε προφανή θέση για γκολ, θα καθυστερήσει χαρακτηριστικά όμως ο μεσοεπιθετικός των Replayboys και η άμυνα της STOIXIMAN προλαβαίνει να πετάξει τη μπάλα κόρνερ.

57΄- Ο Πολυζωγόπουλος σκάβει για τον Κασινάκη που ωραία με το σώμα του βάζει πίσω τον αμυντικό και πατώντας περιοχή εκτελεί με το δεξί, δύσκολα ο Τζόρτζος με τα πόδια θα τον σταματήσει.

59΄- GOAL ( 1-3)

Ο Κασινάκης βλέπει την κίνηση στο χώρο του Κανδύλη και του πετάει τη μπάλα και εκείνος φτάνει μέχρι τον Τζόρτζο και θα τελειώσει τη φάση ιδανικά.

61΄- Ο Κάννας βρίσκει τον Λυρίτση μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος γυρίζει αμέσως το σώμα του και σουτάρει δυνατά πάνω όμως στον Πλιάτσικα που μπλοκάρει.

65΄- GOAL ( 1-4)

Με λίγους παίκτες στην άμυνα η STOIXIMAN εδώ, θα το εκμεταλλευτεί ο Κανδύλης που μοιράζει στον Λιάπη ο οποίος άξιζε ένα γκολ με την απόδοσή του και με ένα ψύχραιμο πλασέ θα τα καταφέρει.

72΄– Ένα πολύ όμορφο σουτ θα πιάσει ο Στάθης λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή και θα αναγκάσει τον Πλιάτσικα σε δύσκολη επέμβαση με το ένα χέρι καθώς η μπάλα κατευθυνόταν στο αριστερό Γ της εστίας.

78΄– Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Καρένιο , έχει αντίληψη της κατάστασης ο Πλιάτσικας και με δύο βήματα θα πέσει και θα μαζέψει τη μπάλα.

90΄- GOAL ( 2-4)

Καταφέρνουν να μειώσουν οι γηπεδούχοι στην τελευταία φάση της συνάντησης όταν ο Τζαλαβρας έβγαλε αριστερότερα στον επερχόμενο Κάννα και εκείνος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Πλιάτσικα .

Κόρνερ : 3-5

Δηλώσεις πρωταγωνιστών :

Σωτήρης Κάννας ( STOIXIMAN) : ‘’Καλή εμφάνιση, καλύτερη όμως η άλλη ομάδα. Λόγω λαθών μείναμε πίσω στο σκορ. Είχαμε πολλές απουσίες σήμερα και για αυτό είμαστε ευχαριστημένοι με την απόδοσή μας. Προχωράμε παρακάτω΄΄

Αβραάμ Πωλυζογόπουλος ( REPLAYBOYS) : ‘’Ένα καλό παιχνίδι, οι δύο ομάδες απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο, ποιοτικό, ευγενής άμιλλα, ένα καθαρό παιχνίδι από όλους, τα παιδιά ήταν εξαιρετικά. Η ομάδα μου μπήκε λίγο νωθρά, κάναμε και κάποια παιδαριώδη λάθη στο δεύτερο ημίχρονο. Στη συνέχεια όμως και μετά από κάποιες εσωτερικές αλλαγές πατήσαμε καλύτερα στο χώρο, κάναμε τις ευκαιρίες γκολ και κερδίσαμε. Καλή συνέχεια στην άλλη ομάδα και σε μας’’.