12 Μαρτίου 2019 21:00 Commercial Superleague 2018-2019 10 90'

5
2
0
0

Σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Commercial Superleague αναμετρήθηκαν οι ομάδες των DEREEE  και REPLAYBOYS με τους πρώτους να φτάνουν στη νίκη με τελικό σκορ 2-0. Έτσι με αυτήν τους τη νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 28 βαθμούς (τέσσερις περισσότερους από τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ αν πάρει τα  δύο ματς που χρωστάει) και οκτώ από τους REPLAYBOYS που βρίσκονται έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση με 20. Μετά τη νίκη του στο ντέρμπι κορυφής της προηγούμενης αγωνιστικής, το κολέγιο ήθελε τη νίκη και απέναντι στην πολύ καλή ομάδα των REPLAYBOYS ώστε να αγκαλιάσει τον φετινό τίτλο του πρωταθλητή πράγμα που πράγματι κατάφερε ύστερα από ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι χωρίς τις πολλές φάσεις αλλά με πολύ προσοχή και από τις δύο ομάδες περισσότερο στο αμυντικό κομμάτι. Παιχνίδι κέντρου κυρίως, με δυνατές μονομαχίες και αρκετές κίτρινες κάρτες βρήκε σκορ στο 26’ λεπτό όταν ο ΣΙΛΒΕΣΤΡΙΔΗΣ εκμεταλλεύτηκε τη μοναδική στιγμή αδράνειας των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο και ύστερα από μια εκτέλεση πλαγίου άουτ, έγινε κάτοχος της μπάλας και σχεδόν αμαρκάριστος έφτασε μέχρι τον ΜΠΑΝΤΟΥΡΑΚΗ όπου και πλάσαρε εύστοχα ανοίγοντας το σκορ. Ο ΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗΣ με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν ισοφάρισε στην εκπνοή του ημιχρόνου καθώς η μπάλα βρήκε στο τοίχος και πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια ο ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ με μια πολύ όμορφη εκτέλεση στο 60’ λεπτό ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του. Από κει και ύστερα οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν προσέχοντας κυρίως τα μετόπισθεν να κρατήσουν το αποτέλεσμα που τους δίνει μεγάλο πλεονέκτημα έναντι των διωκτών τούς στη μάχη του τίτλου.

3΄- Ο ΚΑΣΙΝΑΚΗΣ ελίσσεται από δεξιά και επιχειρεί παράλληλη σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής, βγαίνει ο ΛΙΟΥΜΠΗΣ αποφασιστικά και μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.

5΄- Ο ΠΑΠΑΣΤΑΘΗΣ κινείται από δεξιά όπως επιτίθεται το κολέγιο και βγάζει σέντρα ακριβείας για τον ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ που όμως δεν θα πιάσει την κεφαλιά όπως θα ήθελε και στέλνει τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερη δύναμη να φύγει άουτ.

25΄- Ο ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ επιχειρεί ένα πολύ δυνατό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής ,σπάει όμως η μπάλα σε κάποιο σώμα αμυντικού και κάνει ευκολότερο το έργο του ΜΠΑΝΤΟΥΡΑΚΗ που παρακολουθεί την πορεία της και μπλοκάρει.

26΄- GOAL ( 1-0 )

Ύστερα από εκτέλεση πλαγίου άουτ και αδράνεια της άμυνας των REPLAYBOYS, o ΣΙΛΒΕΣΤΡΙΔΗΣ φεύγει ανενόχλητος και φτάνει απέναντι στον ΜΠΑΝΤΟΥΡΑΚΗ τον οποίο και θα νικήσει με όμορφο πλασέ.

30΄- Ο ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ απειλεί ξανά από μακρινή απόσταση με το αριστερό αυτή τη φορά , αρκετά κοντά στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας.

41΄-  Eκτέλεση πλαγίου από αριστερά, ο ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ υποδέχεται με πλάτη την μπάλα και στη συνέχεια γυρίζει ξαφνικά το σώμα του και εκτελεί ,θα μπλοκάρει ο ΜΠΑΝΤΟΥΡΑΚΗΣ.

44΄- Φάουλ σε πολύ καλή θέση για απευθείας εκτέλεση με το Γιώργο Καραγκούνη πάνω στη μπάλα, η μπάλα βρίσκει ελάχιστα στον τελευταίο παίκτη του τοίχους και περνάει κόρνερ ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Αγγίζουν την ισοφάριση εδώ οι φιλοξενούμενοι.

56΄- Πρώτη φάση στην επανάληψη για το DEREE με τον ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ να μπαίνει από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και να επιχειρεί ένα πολύ δυνατό ευθύβολο σουτ , με τις γροθιές ο ΜΠΑΝΤΟΥΡΑΚΗΣ απομακρύνει σε κόρνερ.

60΄- GOAL ( 2-0 )

O ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ κινείται μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, παίρνει μερικά ακόμη μέτρα στο γήπεδο και στη συνέχεια δοκιμάζει με το αριστερό ένα δυνατό ψηλοκρεμαστό σουτ που αυτή τη φορά δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

80΄- Ο ΡΑΥΤΟΠΟΥΛΟΣ που έχει περάσει ως αλλαγή κάνει ωραία κίνηση και γύρισμα από τα αριστερά ,στην κίνηση το σουτ από τον ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Ν. , αποσοβεί ο ΜΠΑΝΤΟΥΡΑΚΗΣ μια νέα παραβίαση της εστίας του.

82΄- Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους με τη μπάλα να περνάει από όλο τον κόσμο και τον Rodriguez που βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση για να σκοράρει να αιφνιδιάζεται και να μη προλαβαίνει να βάλει σωστά το σώμα του με αποτέλεσμα να χάνει σημαντική ευκαιρία εδώ για να μειώσει.

90΄- Ο ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ Δ. χάνει μοναδική ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του στην εκπνοή καθώς σε μοναδικό τετ α τετ με τον ΜΠΑΝΤΟΥΡΑΚΗ θα πλασάρει όμως ο τελευταίος που βρίσκεται οριακά εντός περιοχής  βρίσκει τη μπάλα με τα χέρια ίσα ίσα ώστε να τη στείλει να περάσει κόρνερ.