1
2
0
0

Εφιαλτικό ξεκίνημα για τον Σόλων καθώς για τα πρώτα 35 λεπτά του ματς βρισκόταν κλεισμένος στα καρέ του από τους παίκτες του Deree που έχαναν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη αλλά και σημείωναν τρία όμορφα γκολ. Το ιδανικότερο ξεκίνημα έκαναν οι παίκτες του Κολεγίου από την αρχή της χρονιάς καθώς μπήκαν φουριόζοι από το πρώτο λεπτό και με το γκάζι στο πάτωμα ήθελαν να τελειώσουν το ματς όσο το δυνατόν νωρίτερα. Μετά το 35 οι αλλαγές που έγιναν από τον Σόλωνα έφεραν κάπως το ματς σε μια ισορροπία μέχρι την ανάπαυλα. Η συνέχεια του αγώνα είχε τη μορφή του πρώτου μέρους με το Deree College να κλείνει στα καρέ τους φιλοξενούμενους και τον Σόλωνα να κάνει αντεπιθέσεις. Προς το τέλος του ματς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματα τους αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετός ώστε να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Το τέλος του αγώνα στο παγωμένο και πολύ βροχερό γήπεδο του Κολεγίου βρήκε νικήτρια την ομάδα του Deree δίκαια.

9′ Ατομική προσπάθεια του Yassin πέρασε 4 αμυντικούς μέσα στην περιοχή όμως το σουτ του από πλεονεκτική θέση άουτ.

19′ Δυνατό ευθύβολο σουτ του Παπαδογιώργου από τα 20 μέτρα έδιωξε με γροθιές ο Μπάρτζης σε πλάγιο.

20′ (1-0) Σέντρα του Γρατσιάτου από τα δεξιά, απευθείας σουτ του Παπαδογιώργου έδιωξε δύσκολα ο Μπάρτζης σε κόρνερ. Εκτέλεση του κόρνερ από τα δεξιά με τον Γρατσιάτο να γεμίζει και τον Μυλωνά με λάθος του να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από το δεύτερο δοκάρι.

24′ Τετ α τετ του Γρατσιάτου έδιωξε με τα πόδια ο Μπάρτζης κάνοντας γρήγορη έξοδο..

26′ (2-0) Αντεπίθεση για την ομάδα του Deree με την μπάλα να είναι διεκδικήσημη από τον Μπάρτζη και τον Γρατσιάτο, με τον επιθετικό του Κολεγίου να προλαβαίνει τη μπάλα σχεδόν στη γραμμή του πλαγίου και αφού απέφυγε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων με σουτ από τη γωνία της περιοχής ανέβασε το δείκτη του σκορ.

33′ (3-0) Ο Γρατσιάτος βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Τετώρο με τον αρχηγό του Κολεγίου να βάζει τον όνομα του στους σκόρερ με σουτ από τα δεξιά.

35′ Σουτ του Χριστόπουλου από το ημικύκλιο της περιοχής μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αρβανίτης.

62′ Σουτ του Μπιλίρη μέσα από την περιοχή έδιωξε ο Λαχανιώτης πάνω στη γραμμή.

75′ Ο Ροζάκης από τα αριστερά πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο έκανε και το σουτ για να μπλοκάρει ο Αρβανίτης στην δεξιά του γωνία με δυσκολία.

80′ Κλέψιμο του Yassin και πλασέ από θέση τετ α τετ, άουτ.

88′ Με τακουνάκι ο Μπιλίρης έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Τσιρίγο, όμως το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του Αρβανίτη.

ΓΡΑΤΣΙΑΤΟΣ

DEREE COLLEGE: YASSIN, ΠΑΠΑΔΟΓΙΩΡΓΟΣ, ΤΕΤΩΡΟΣ

ΣΟΛΩΝ: ΜΠΑΞΕΒΑΝΗΣ, ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΠΙΛΙΡΗΣ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Αλεξανδρής Αλέξης (Deree College)

Παίξαμε με τον Σόλων πολύ δυνατά, δεν τσακωθήκαμε βέβαια. Έβρεχε πολύ και το τερέν γλίστραγε, ήθελε προσοχή. Ωραίο ματσάκι με καλό αποτέλεσμα για μας.

Κριτσιώπης Γιώργος (Σόλων)

Καταρχάς οι καιρικές συνθήκες παρόλο τη βροχή ήταν κατάλληλες για ποδόσφαιρο. Το ευχαριστηθήκαμε όλοι .Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί και δεν ξεκινήσαμε καλά. Τα παιδιά ήταν πολύ γρήγορα και πιέσανε περισσότερο, μας κάνανε τρία γκολ και χάσανε πολλές ευκαιρίες. Έχουμε και εμείς ευθύνη στα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ισορροπήσαμε το ματς και παίξαμε καλύτερα. Έγιναν και οι αλλαγές και από τις δυο ομάδες και έτσι όλοι το ευχαριστηθήκαμε. Εν ολίγοις ήταν ένα όμορφο και ευχάριστο παιχνίδι και για τους δυο.