30 Μαΐου 2019 21:15 Commercial Cup 2018-2019 Κ 90'

KO KO 14 19 26 34 46 46 47 52 55 55 60 65 72 76 83 87 90 90 120 120 120 120 120 FT
5
4
0
1

Στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Commercial βρέθηκαν αντιμέτωπες οι ομάδες των DEREE και ΓΕΥΣΗΝΟΥΣ στις αθλητικές εγκαταστάσεις της Παιανίας με τους τυπικά γηπεδούχους να κερδίζουν την πρόκριση στον τελικό ύστερα από την αγχωτική διαδικασία των πέναλτι και αφού η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης έληξε με σκορ 2-2. Η ομάδα της Γευσήνους παρουσιάστηκε πάρα πολύ ανταγωνιστική, χτύπησε στα ίσια το ματς απέναντι στους αήττητους πρωταθλητές και αν είχε φανεί στην επανάληψη λίγο πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια θα ήταν εκείνη που θα κέρδιζε το εισιτήριο του τελικού. Πολύ δυνατό ξεκίνημα στο πρώτο μέρος και από τους δύο αντιπάλους, πάνω κάτω η μπάλα , δεκατρία συνολικά κόρνερ , δύο γκολ και κάποιες επιπλέον φάσεις εκατέρωθεν που θα μπορούσαν να αυξήσουν το δείκτη του σκορ ήταν μέσες άκρες η εικόνα του ματς μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στους πάγκους για την ανάπαυλα. Στην επανάληψη, η ΓΕΥΣΗΝΟΥΣ μπήκε καλύτερα στον αγώνα προηγήθηκε στο 52ο λεπτό με τέρμα του ΚΑΡΒΟΥΝΗ και στη συνέχεια σπατάλησε τουλάχιστον τρεις πολύ σπουδαίες ευκαιρίες  να διευρύνει το προβάδισμά της και να πάρει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης. Και αφού λοιπόν ο πρώτα ΛΙΟΥΜΠΗΣ κράτησε το κολέγιο στο ματς ήρθε στο 87ο λεπτό ο ΣΙΛΒΕΣΤΡΙΔΗΣ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να στείλει το ματς στη ρουλέτα των πέναλτι όπου το DEREE ευστόχησε τρεις φορές έναντι δύο της ΓΕΥΣΗΝΟΥΣ και πήρε την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό.

5’- Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ κερδίζει η ΓΕΥΣΗΝΟΥΣ με τον ΧΙΣΟ να σηκώνεται ψηλά και να παίρνει την κεφαλιά , λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι.

8’- Πρώτη απειλή και για το DEREE με τον ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟ να σουτάρει με το αριστερό και τη μπάλα να φεύγει μισό μέτρο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

14΄- GOAL (1-0)

Ανοίγει το σκορ το DEREE όταν ο ΓΙΑΣΙΝ κινήθηκε από δεξιά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα σε ένα χώρο που κινήθηκε ο ΣΙΛΒΕΣΤΡΙΔΗΣ όπου και πλάσαρε εύστοχα νικώντας τον ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟ.

17’- Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τη ΓΕΥΣΗΝΟΥΣ με εκτελεστή τον ΧΙΣΟ αλλά τη μπάλα να παίρνει ύψος και να μην ανησυχεί τον ΛΙΟΥΜΠΗ.

19΄- GOAL (1-1)

Ολέθριο σφάλμα της άμυνας του Αμερικάνικου Κολεγίου με τον ΝΤΡΕΝΟΒΑ να παρεμβάλλεται των δύο κεντρικών αμυντικών και αφού αποφεύγει καί τον ΛΙΟΥΜΠΗ δεν δυσκολεύεται να πετάξει τη μπάλα στο βάθος της ανυπεράσπιστης εστίας.

20’- Απευθείας εκτέλεση φάουλ του ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΥ, ο ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ μπλοκάρει σταθερά.

32’- Κερδισμένο κόρνερ για το DEREE από δεξιά με τον ΓΙΑΣΙΝ να σηκώνεται ψηλότερα από όλους και να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά που όμως φεύγει ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

41’- Ο ΧΙΣΟ έχει ξεφύγει από τα μαρκαρίσματα λίγα μέτρα έξω από την αντίπαλη περιοχή και έχει όλο τον χρόνο και το χώρο να ζυγίσει το σουτ, αρκετά καλό θα περάσει όμως λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών.

43’- Νέο σουτ από τον ΧΙΣΟ καί αυτό είναι πολύ επικίνδυνο, η μπάλα θα πάρει λίγα φάλτσα παραπάνω όμως και θα φύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

51’- Για τον ΣΙΛΒΕΣΤΡΙΔΗ και το DEREE είναι το πρώτο σουτ του δευτέρου ημιχρόνου με τον ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟ να ελέγχει την πορεία της μπάλας και να μπλοκάρει σταθερά.

52΄- GOAL (1-2)

Ταχύτατα βγαίνει στην αντεπίθεση η ΓΕΥΣΗΝΟΥΣ από τα δεξιά με μια πολύ επικίνδυνη σέντρα-σουτ , Ο ΛΙΟΥΜΠΗΣ σε πρώτο χρόνο απομακρύνει με τις γροθιές όμως η μπάλα καταλήγει στα πόδια του ΚΑΡΒΟΥΝΗ που δεν αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

61’- Τεράστια ευκαιρία με τον ΧΙΣΟ να κάνει το 1-3 όταν έπιασε έξω από την περιοχή ένα πάρα πολύ δυνατό σουτ , στάθηκε άτυχος όμως καθώς η μπάλα πέρασε σύριζα από το δεξί παραθυράκι της εστίας του ΛΙΟΥΜΠΗ.

68’- Σέντρα του ΡΩΜΑΝΟΥ από τα δεξιά ο ΓΙΑΣΙΝ σηκώνεται ξανά ψηλότερα όμως η μπάλα βρίσκει περισσότερο την πλάτη του παρά το κεφάλι και καταλήγει αδύναμη λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

74’- Πολύ γλυκιά σέντρα του ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ στην καρδιά της περιοχής του κολεγίου όπου ο ΧΙΣΟ θα προλάβει τον GELA και θα κάνει το αριστερό πλασέ , πολύ δύσκολα ο ΛΙΟΥΜΠΗΣ θα απομακρύνει τον κίνδυνο.

80’- Σπουδαία ευκαιρία για τη ΓΕΥΣΗΝΟΥΣ να κλειδώσει το ματς ύστερα από νέα πλαγιοκόπηση και σέντρα του ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ στην καρδιά της περιοχής εκεί όπου βρίσκεται ο ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ που όμως εξ επαφής δεν μπορεί να νικήσει τον ΛΙΟΥΜΠΗ !

85’- ΓΙΑΣΙΝ-ΣΙΛΒΕΣΤΡΙΔΗΣ παίζουν το 1-2 με τον τελευταίο να μπαίνει από πλάγια θέση στην περιοχή και να σουτάρει δυνατά κοντά στη συμβολή των δοκών αλλά έξω.

86’- Άγρια ομορφιά στο ματς με τις ομάδες να τα δίνουν όλα λίγο πριν το φινάλε, ο ΧΙΣΟ από αριστερά αδειάζει υπέροχα δύο αντιπάλους και μπαίνει μέσα στην περιοχή έτοιμος να σκοράρει, σαν από μηχανής θεός εμφανίζεται από πίσω του ο GELA και με ένα πολύ δυνατό τάκλιν πετάει τη μπάλα σε κόρνερ.

87΄- GOAL (2-2)

Γκολ για το Αμερικάνικο Κολέγιο με τον ΣΙΛΒΕΣΤΡΙΔΗ να πετυχαίνει δεύτερο προσωπικό τέρμα όταν ύστερα από ένα σκάψιμο της μπάλας από αριστερά η άμυνα της ΓΕΥΣΗΝΟΥΣ και ο ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ κάπου κόλλησαν και δεν βγήκαν αποφασιστικά να καθαρίσουν τη φάση, έδωσαν λοιπόν την ευκαιρία στον μεσοεπιθετικό του κολεγίου να πάρει την κεφαλιά και να φέρει το ματς στα ίσια !

88’- Η ΓΕΥΣΗΝΟΥΣ αναγκάζεται να παίξει τα τελευταία λεπτά του αγώνα με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του ΧΙΣΟ με δεύτερη κίτρινη για διαμαρτυρία.

90’- Λίγο έλειψε να μη δούμε πέναλτι όταν ο ΡΩΜΑΝΟΣ σέρβιρε στο ΓΙΑΣΙΝ όμως η κεφαλιά του τελευταίου δεν βρήκε στόχο , φεύγοντας δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στη διαδικασία των πέναλτι που ακολούθησε βρήκαν στόχο για το κολέγιο οι ΓΙΑΣΙΝ-ΡΩΜΑΝΟΣ-ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ ενώ για τη ΓΕΥΣΗΝΟΥΣ ευστόχησαν αρχικά οι ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ-ΑΛΕΞΙΟΥ πριν χαθούν στη συνέχεια τρία διαδοχικά πέναλτι, δίνοντας έτσι την πρόκριση στο DEREE με τελικό σκορ 5-4.