Red Cards
0
0

Άρθρο

Σε αγώνα για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Commercial ήρθαν αντιμέτωπες η ΕΛΠΕΝ με την COSMOTE  δύο από τις νέες ομάδες της διοργάνωσης . Ξεκίνησαν το ματς στο πρώτο μέρος με πολλή όρεξη,  σε ένα όμορφο γρήγορο τέμπο χωρίς τις μεγάλες φάσεις καθώς στις προσωπικές μονομαχίες οι αμυνόμενοι ήταν αυτοί που έβγαιναν συνήθως κερδισμένοι. Αυτή η τάξη όμως διαταράχτηκε στο 30ο λεπτό όταν ύστερα από μια εκτέλεση φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής η μπάλα κατέληξε στον ΔΙΩΧΝΟ που με ένα άπιαστο βολέ την έστειλε στο βάθος της εστίας του ΜΗΝΑ. Αυτό το τέρμα άλλαξε ως ένα σημείο τις ισορροπίες στην επανάληψη, η ΕΛΠΕΝ ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της, βγήκε πιο μπροστά, πίεσε περισσότερο όμως  στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του σταθερού όπου χρειάστηκε ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ. Στον αντίποδα η ομάδα της COSMOTE δεν κλείστηκε καθόλου στα καρέ της, έψαξε ένα δεύτερο τέρμα που θα κλείδωνε το παιχνίδι , εν τέλει δεν το βρήκε παρόλο που το άγγιξε σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις. Το σημαντικότερο όμως στοιχείο της αναμέτρησης ήταν το fair play των δύο αντιπάλων. Οι δύο ομάδες αντιμετώπισαν ιδανικά τη συνάντηση, χάρηκαν το παιχνίδι ,χρησιμοποίησαν σχεδόν όλους τους παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους παρά το ρευστό 1-0 κάνοντας παράλληλα ευκολότερο το έργο των διαιτητών αλλά και γενικότερα επέδειξαν μια άριστη συμπεριφορά που αρμόζει σε ένα εργασιακό πρωτάθλημα.

Το φιλμ του αγώνα

5’- Πρώτο σουτ στο ματς από τον ΜΠΕΡΤΣΟ για την COSMOTE δεν ανησυχεί τον ΜΗΝΑ που θα μπλοκάρει σταθερά.

7’- Απευθείας εκτέλεση κόρνερ για την ΕΛΠΕΝ με τον ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ , πολύ δύσκολα με τα ακροδάχτυλα απομακρύνει αρχικά ο ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ και στη συνέχεια όπως όπως διώχνουν πιο μακριά οι αμυντικοί.

9’- Δοκιμάζει από πλάγια δεξιά θέση ο ΝΙΚΟΛΑΟΥ για την ΕΛΠΕΝ  ένα αριστερό φαλτσαριστό σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

30΄- GOAL (1-0)

Μια εκτέλεση φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής γίνεται αιτία για να ανοίξει το σκορ για την COCMOTE. Η μπάλα ύστερα από το γέμισμα στη μεγάλη περιοχή απομακρύνεται προς στιγμήν από τους αμυντικούς καταλήγει όμως στον ΔΙΩΧΝΟ που με ένα ψηλοκρεμαστό βολέ δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΜΗΝΑ.

55’- Πολύ ωραία συνεργασία για την ΕΛΠΕΝ που ολοκληρώνεται με μια παράλληλη συρτή σέντρα από τα δεξιά και τον ΝΙΚΟΛΑΟΥ να κινείται στην πορεία της μπάλας και να βάζει την προβολή, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ.

65’- Σέντρα στην καρδιά της μεγάλης περιοχής με τον ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ να πιάνει μια καρφωτή κεφαλιά παρακολουθεί τη φάση ο ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ που δεν ανησυχεί.

70’- Εκτέλεση φάουλ από αρκετά μακρινή απόσταση για την ΕΛΠΕΝ με πάσα του ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗ στον ΜΠΑΡΔΑΝΗ που δοκιμάζει ένα πολύ δυνατό δεξί ευθύβολο σουτ ξανά ο ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ που έχοντας καλή οπτική επαφή μπλόκαρε σταθερά.

75’- Ο ΓΟΥΛΑΣ για την COSMOTE αυτή τη φορά σε μια πολύ έξυπνη εκτέλεση φάουλ από αρκετά πλάγια θέση πήγε να αιφνιδιάσει τους πάντες όχι όμως και τον ΜΗΝΑ που τινάζεται στη γωνιά του και αποσοβεί βέβαιη παραβίαση παραχωρώντας κόρνερ.

78’- Σημαντική στιγμή για την COSMOTE όταν με ωραία κίνηση σέντερ φορ υποδέχεται τη μπάλα και βγαίνει απέναντι από τον ΜΗΝΑ , το πλασέ που επιχειρεί όμως είναι αδύναμο και ο κίπερ της ΕΛΠΕΝ δε δυσκολεύτηκε να μαζέψει .

80’- Νέο κόρνερ για την ΕΛΠΕΝ από δεξιά με τον ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ να βρίσκεται και πάλι σε θέση να απειλήσει την αντίπαλη εστία η κεφαλιά που επιχείρησε όμως θα φύγει λίγο έξω.

82’- Ευκαιρία για τους τυπικά φιλοξενούμενους με τον ΜΠΑΡΔΑΝΗ να γεμίζει μετά από φάουλ σε πλάγια θέση και τον ΝΙΚΟΛΑΟΥ να σηκώνεται ψηλότερα από όλους , ούτε τώρα αιφνιδιάζεται ο ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ.

83’- Νέα σπουδαία φάση για ΕΛΠΕΝ και ΝΙΚΟΛΑΟΥ με τον τελευταίο να ελίσσεται λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και να δοκιμάζει ένα δυνατό συρτό δεξί σουτ που φεύγει μόλις άουτ.

85’- Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την ΕΛΠΕΝ με τον ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟ να απομακρύνει τον κίνδυνο με τις γροθιές.

Δηλώσεις  Πρωταγωνιστών :

ΕΛΠΕΝ ( ΣΚΟΡΔΑΣ ΠΕΤΡΟΣ): ‘’Πάμε γερά σαν ομάδα. Σκοπός μας είναι να παίξουμε όμορφο ποδόσφαιρο, να παίξουμε όλοι, να το ευχαριστηθούμε πρωτίστως και σιγά σιγά θα έρθουν και τα αποτελέσματα’’.

COSMOTE ( ΔΙΩΧΝΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ) : ΄΄ Πολύ δυνατό παιχνίδι, πολύ καλοί οι αντίπαλοί μας, πολύ γρήγορα παιδιά και νέα. Τους εύχομαι καλή συνέχεια και καλή αρχή στο πρωτάθλημα’’.