26 Μαρτίου 2018 21:45 Commercial Superleague 2017-2018 13 90'

0
0
0
0

Εκπληκτικό σε ένταση πάθος και ομορφιά παιχνίδι με τον Σκλαβενίτη να κάνει την ανατροπή και να παίρνει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Το τελικό σκορ αδικεί τον Σόλων ο οποίος έχασε ευκαιρίες να βάλει και άλλα γκολ αλλά ο Μητρούσης με σωτήριες επεμβάσεις κράτησε το σκορ χαμηλά. Στον αντίποδα ο Σκλαβενίτης μπήκε μουδιασμένα στο ματς και παρόλο που είχε το έλεγχο ήταν φλύαρος στην τελική φάση. Αν και στο 28’ άνοιξε το σκορ και φάνηκε να ξεκλειδώνει την άμυνα των αντιπάλων του, ήρθε η ολιγωρία στην δική του άμυνα και με δυο γκολ ο Τσιρίγος έκανε την ανατροπή βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα. Στην επανάληψη ο Κοκκόρης έκλεισε τα ρολά στους επιθετικούς του Σκλαβενίτη που δεν έβρισκαν λύση στο δύσκολο πάζλ του Σόλωνα. Ο Κοκκόρης τελικά προδόθηκε από την κούραση και την ολιγωρία της άμυνας του και παρόλο που δέχτηκε τρία τέρματα ήταν μακράν ο κορυφαίος για τον Σόλων. Και οι δυο ομάδες πάλεψαν μέχρι το 90’ να σημειώσουν και άλλα γκολ κάτι που έκανε το ματς πολύ ξεχωριστό. Τελικός δίκαιος νικητής ο Σκλαβενίτης.

5′ Σέντρα του Ρούσσου από τα δεξιά απευθείας σουτ του Ζυγούρη από το δεύτερο δοκάρι έδιωξε ο Μπάρτζης με τα πόδια σε κόρνερ.

14′ Ψηλοκρεμαστό σουτ του Στάμου από τα 30 μέτρα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

17′ Σέντρα του Γουργιώτη από τα δεξιά, κεφαλιά του Σαρρή από το δεύτερο δοκάρι μπλόκαρε ο Μητρούσης Η. σταθερά.

26′ Διώξιμο των αμυντικών του Σόλωνα φτάνει η μπάλα στο κέντρο με τον Παραρά με το κεφάλι να βρίσκει ον Στάμο στη μικρή περιοχή όπου ο επιθετικός του Σκλαβενίτη έκανε απευθείας το σουτ με τον Μπάρτζη με υπερένταση να διώχνει με τα πόδια.

28′ (0-1) Κεραυνός του Ρούσσου από το ημικύκλιο της περιοχής στην δεξιά γωνία του Μπάρτζη.

30′ Δυνατό σουτ του Στάμου από τα 20 μέτρα εντυπωσιακή απόκρουση του Μπάρτζη σε κόρνερ.

35′ (1-1) Σέντρα του Συρίγου από τα δεξιά με τους αμυντικούς του Σκλαβενίτη να ολιγωρούν και τον Τσιρίγο να πετάγεται ανάμεσα τους και με σουτ να φέρνει το ματς στα ίσια.

40′ (2-1) Κλέψιμο του Τσιρίγου από τα δεξιά απέφυγε και έναν ακόμα αμυντικό μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε με τον Μητρούση να αποκρούει ασθενώς και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

50′ Σέντρα διαγώνια του Ζαγκοβά από τα αριστερά κοντρόλ και γυριστό σουτ του Ρούσσου μέσα από την περιοχή άουτ.

52′ Τετ α τετ του Στάμου από τα αριστερά έδιωξε με τα πόδια κάνοντας έξοδο ο Κοκκόρης.

55′ Γέμισμα από την άμυνα του Αναστασιάδη στοπάρισμα και απευθείας σουτ του Ρούσσου έδιωξε με υπερένταση ο Κοκκόρης σε κόρνερ.

65′ (2-2) Συρτή παλιά του Αναστασιάδη στον Στάμο με τον τελευταίο να κάνει το κοντρόλ να περνάει στο σπριντ τον προσωπικό του αντίπαλο και από το ημικύκλιο της περιοχής με ιδανικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία.

72′ (2-3) Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά με τον Στάμο να γεμίζει τον Πάλογλου να κάνει την κεφαλιά να χτυπάει η μπάλα σε σώμα αμυντικού να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στην δεξιά γωνία.

73′ Γέμισμα του Παπουλίδη από τα δεξιά κεφαλιά του Συρίγου από το ύψος του πέναλτι ανάγκασε τον Μητρούση Η. να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ.

75′ Εκπληκτική προσπάθεια του Ζαγκοβά από τα αριστερά πέρασε τρεις αμυντικούς έφτασε μέχρι τη γραμμή του άουτ όπου γύρισε παράλληλα στον Ρούσσο με τον τελευταίο να κάνει το σουτ στην κίνηση και τον Κοκκόρη να κάνει την απόκρουση του αγώνα εξ επαφής διώχνοντας σε κόρνερ.

84′ Τετ α τετ του Στάμου εξουδετέρωσε ο Κοκκόρης διώχνοντας εκ νέου σε κόρνερ.

85′ (2-4) Κάθετη πάσα του Στάμου στον Ζυγούρη ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με σουτ έγραψε το τελικό σκορ.

87′ Ατομική προσπάθεια του Συρίγου από τα αριστερά και σουτ έξω από την περιοχή λίγο άουτ.

ΡΟΥΣΣΟΣ

ΣΟΛΩΝ: ΤΣΙΡΙΓΟΣ, ΣΥΡΙΓΟΣ, ΚΟΚΚΟΡΗΣ

ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ: ΖΥΓΟΥΡΗΣ, ΣΤΑΜΟΣ, ΖΥΓΟΥΡΗΣ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Χριστόπουλος Τίτος (Σόλων)

Ένα πολύ καλό τεστ σήμερα για μας. Απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα είχαμε εξαιρετικά θετική εικόνα και με λίγη τύχη θα μπορούσαμε να είχαμε αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο ημίχρονο παρότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ αντιδράσαμε άμεσα και αποτελεσματικά και ανατρέψαμε το σκορ. Είχαμε τον έλεγχο μέχρι να δεχτούμε δύο φτηνά γκολ που μας αποσυντόνισαν λίγο. Όπως σε κάθε αγώνα αγωνίστηκαν όλα τα παιδιά και προσπάθησαν όλοι για το καλύτερο. Καλή συνέχεια στην ομάδα του Σκλαβενίτη που δίκαια βρίσκεται στην κορυφή, είναι η καλύτερη ομάδα της κατηγορίας, μαζί με αυτή του Deree και πιστεύω πως ο τίτλος θα κριθεί στον μεταξύ τους αγώνα.

Τζαβάρας Ευάγγελος (Σκλαβενίτης)

Στο πρώτο ημίχρονο κύλισε σχεδόν μοιρασμένα, ενώ είχαμε κλασικές ευκαιρίες να προηγηθούμε, δεν τα καταφέραμε και για αυτό δεχτήκαμε δυο γκολ στην δική μας ολιγωρία. Στο δεύτερο ημίχρονο φροντίσαμε να το γυρίσουμε παίζοντας απλά και έληξε 2-4.