3
1
0
0

Τρίτο σερί ντέρμπι για τον Σόλων που μετρά δύο ήττες και μια νίκη. Δυνατό ματς με πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν γρήγορα να κυνηγούν το σκορ και στο 14′ μείωσαν σε 2-1. Όμως η ισοφάριση δεν ήρθε ποτέ και οι επιθετικοί του Σκλαβενίτη ανέλαβαν δράση ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ σε 5-1. Το άγχος έφυγε και από τους δύο πάγκους οπότε οι προπονητές δοκίμασαν διάφορα σχήματα για τη συνέχεια του Πρωταθλήματος. Ο Σόλων ανέβασε πολύ την απόδοση του με τον Τσώνη που ήταν σε τρελά κέφια. Το σκορ θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο μεγάλο και από τις δύο πλευρές αλλά σταμάτησε στο 6-2. Όπως μας είπε ο προπονητής του Σκλαβενίτη είναι το σκορ που έχει νικήσει γενικά ο Σκλαβενίτης τις περισσότερες φορές πέρσι στην Commercial League και συνεχίζεται και φέτος.

8′ (1-0) Ατομική προσπάθεια του Ζαγκοβά πέρασε τρεις αμυντικούς και με σουτ άνοιξε το σκορ.

13′ (2-0) Πάσα του Ματσάγγου στον Ντετόπουλο ο οποίος έκανε το κοντρόλ στο ημικύκλιο της περιοχής προχώρησε δύο μέτρα και με σουτ έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία.

14′ (2-1) Σέντρα του Σαρλά από τα δεξιά δεν κατάφεραν να διώξουν οι αμυντικοί έφτασε η μπάλα στον Δημόπουλο που έκανε το σουτ για να μειώσει το σκορ.

23′ Εντυπωσιακό σουτ του Παπουλίδη από τα 20 μέτρα ανάγκασε τον Παπαθανασίου να κάνει εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ.

26′ (3-1) Κόρνερ από τα αριστερά για τον Σκλαβενίτη με τον Πούλιο να γεμίζει και τον Παραρά με καρφωτή κεφαλιά να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

28′ (4-1) Πάσα του Πούλιου στον Ντετόπουλο με τον επιθετικό του Σκλαβενίτη από τα δεξιά να κάνει το διαγώνιο σουτ στέλνοντας τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Κοκκόρη .

40′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπουλίδη , δύσκολη απόκρουση του Παπαθανασίου στην δεξιά του γωνία.

50′ (5-1) Βαθιά μπαλιά στον Ματσάγγο που έκανε το στοπάρισμα και διαγώνια πάσα στον Ζυγούρη ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

75′ (5-2) Άτομικη προσπάθεια του Τσώνη πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και από το ύψος του πέναλτι έκανε το σουτ στην αριστερή γωνία.

78′ Κάθετη πάσα στον Τσώνη που από πλάγια θέση έκανε το σουτ για να αποκρούσει δύσκολα ο Παπαθανασίου και στην επαναφορά έδιωξαν οι αμυντικοί.

80′ Πάσα του Μπιλίρη στον Τσώνη με τον επιθετικό του Σόλωνα να κάνει δύο ελιγμούς και σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι.

84′ (6-2)Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κισκήρα από τα 20 μέτρα στην αριστερή γωνία του Κοκκόρη.

89′ Σέντρα του Τσιρίγου από τα αριστερά σουτ του Τσώνη στην κίνηση απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Παπαθανασίου με αυτοθυσία.

ΝΤΕΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ: ΖΥΓΟΥΡΗΣ , ΠΑΡΑΡΑΣ, ΠΟΥΛΙΟΣ

ΣΟΛΩΝ: ΤΣΙΟΝΗΣ , ΔΗΜΟΠΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΠΟΥΛΙΔΗΣ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Παλόγλου Μιλτιάδης (Σκλαβενίτης) :

«Ωραίο παιχνίδι σήμερα,  καλοί και οι αντίπαλοι. Ευτυχώς προηγηθήκαμε νωρίς στο σκορ και το ελέγξαμε το ματς. Παίξανε όλα τα παιδιά, αυτό έχει σημασία γιατί πάνω από όλα είναι η χαρά του παιχνιδιού. Συγχαρητήρια και στον αντίπαλο. Στόχος μας είναι νίκη σε κάθε παιχνίδι και να έχουμε μια καλή πορεία όπως πέρσι».

Ροζάκης Παναγιώτης (Σόλων) :

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, το ξέραμε από την αρχή ότι θα είναι ένας ανταγωνιστικός αντίπαλος. Βρισκόμαστε σε στάδιο προετοιμασίας και κοιτάμε κάθε ματς ξεχωριστά. Μας λείπουν αρκετοί παίκτες φέτος. Καλή συνέχεια στους αντιπάλους και σε εμάς και μακριά από τραυματισμούς».