9 Μαΐου 2018 21:45 Commercial Superleague 2017-2018 16 90'

0
0
0
0

Δύσκολο ξεκίνημα για τον Σκλαβενίτη ο οποίος έπρεπε να λύσει τον πολύ δύσκολο γρίφο που λεγόταν «άμυνα του Δράκοντα» . Οι γηπεδούχοι με πολυπληθή άμυνα και με το τεχνικό offside κατάφεραν να κρατήσουν μακριά τους επιθετικούς του Σκλαβενίτη. Τελικά από ένα κόρνερ ο Ρούσσος άνοιξε το σκορ και η αγωνία άρχισε σταδιακά να φεύγει από τα πρόσωπα των φιλοξενούμενων. Παρόλο όμως το γκολ άργησαν πάρα πολύ να πετύχουν και δεύτερο γιατί ο τρόπος λειτουργίας της άμυνας του Δράκοντα ήταν για σεμινάριο. Λίγο η κούραση των αμυντικών, λίγο το ταλέντο των παικτών του Σκλαβενίτη έδωσε το δικαίωμα στους διεκδικητές του Τίτλου να πετύχουν άλλα τρία τέρματα στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα και να κλειδώσουν τη νίκη.

18′ Τετ α τετ του Ματσάγγου ύστερα από κάθετη πάσα του Πούλιου έδιωξε με τα πόδια ο Κεζάς Β. σε κόρνερ.

19′ Σουτ του Λίντση από τη δεξιά γωνία της περιοχής στη ρίζα του αριστερού δοκαριού και άουτ.

20′ (0-1) Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά για τον Σκλαβενίτη με τον Ρούσσο να κάνει την καρφωτή κεφαλιά από το πρώτο δοκάρι και να ανοίγει το σκορ.

28′ Πάσα του Ξεφτεράκη στον Γελαδά με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

41′ Σουτ του Βάρδα από τη γραμμή της περιοχής έδιωξε ο Κεζάς Β. αρχικά με τα πόδια και στην επαναφορά νέο σουτ του Λίντση ανάγκασε τον Κεζά Β. να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση πάλι με τα πόδια.

50′ Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά με το Καραμανέα να γεμίζει και τον Μπιτσάκο Α. να πηδάει ψηλότερα από όλους αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ.

61′ (0-2)  Σέντρα του Γελαδά από τα δεξιά τακουνάκι στον αέρα του Ρούσσου στην δεξιά γωνία του Κεζά Β.

68′ Ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ του Κεζά Π. από τα 20 μέτρα άουτ.

72′ Αντεπίθεση για τον Σκλαβενίτη με τον Ματσάγγο να περνάει και τον Κεζά Β. που έκανε έξοδο και από πλάγια θέση γύρισε στον Βάρδα που έκανε το σουτ άουτ.

75′ Γέμισμα του Ξεφτεράκη στοπάρισμα του Ρούσσου και απευθείας σουτ πέρασε δίπλα από την δεξιά συμβολή των δοκών άουτ.

78′ (0-3) Βαθιά μπαλιά από την άμυνα στον Ματσάγγο ο οποίος πέρασε και τον Κεζά Β. που έκανε έξοδο και σχεδόν από την πλάγια γραμμή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

80′ Φάση διάρκειας στα καρέ του Σκλαβενίτη με τελικό αποδέκτη τον Μπιτσάκο Α. ο οποίος έπιασε το σουτ για να διώξει ο Κουλάξενος σε κόρνερ.

90’ (0-4) Αντεπίθεση για τον Σκλαβενίτη με τον Πούλιο να βρίσκει τον Ματσάγγο και αυτός τον αμαρκάριστο Κουλιά με τον τελευταίο να κάνει ψύχραιμα το σουτ και να γράφει το τελικό σκορ.

ΡΟΥΣΣΟΣ

ΔΡΑΚΩΝ: ΚΕΖΑΣ Π., ΜΠΙΤΣΑΚΟΣ Α., ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ: ΜΑΤΣΑΓΓΟΣ, ΠΟΥΛΙΟΣ, ΛΙΝΤΖΗΣ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Λουκάς Γιώργος (Δράκων)

Ήταν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με μια ομάδα η οποία κατά την γνώμη μου είναι η καλύτερη ομάδα του Πρωταθλήματος. Αξίζει να πάρει τον Τίτλο. Μια ομάδα η οποία αποτελείται από 20 ποδοσφαιριστές . Εμείς προσπαθήσαμε να ακολουθήσουμε ένα πλάνο αμυντικό, εν πολύς τα καταφέραμε. Σε κάποια ατομικά λάθη κρίθηκαν τα δυο πρώτα γκολ μετά άνοιξε το παιχνίδι. Είμαστε ευχαριστημένοι από την προσπάθεια και συνεχίζουμε να προσπαθούμε για το καλύτερο. Συγχαρητήρια στους αντιπάλους.

Μοσχολιός Αλέξανδρος (Σκλαβενίτης)

Σήμερα ήταν ένα παιχνίδι κρίσιμο για εμάς όπως και τα υπόλοιπα δυο που μένουν. Ήταν ένα παιχνίδι που το βλέπουμε όπως πάντα σαν Τελικό. Παίξαμε από την αρχή σοβαρά. Δεν μας βγήκαν οι φάσεις από την αρχή, χάσαμε κάποια γκολ. Όταν μπορέσαμε και διασπάσαμε την άμυνα των παιδιών, οι οποίοι παίζανε πολύ πίσω και πολύ οργανωμένα και θεωρώ ότι παίζανε πολύ καλά πίσω, αλλά όταν τους κάναμε ένα γκολ ανοίχτηκαν και κάναμε και άλλες φάσεις και μόλις μπήκε και το δεύτερο γκολ νομίζω ότι κλειδώσαμε το παιχνίδι. Στόχος μας είναι το Πρωτάθλημα νομίζω ότι έχουμε δείξει ότι είμαστε άξιοι να το κατακτήσουμε και έχουμε κάπου να το αφιερώσουμε.