12 Δεκεμβρίου 2017 21:45 Commercial Superleague 2017-2018 7 90'

3
2
0
0

Δύσκολα τα βρήκε ο Σκλαβενίτης απέναντι στο Δράκων καθώς οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν με αμυντικό προσανατολισμό και άμυνα σε δυο ζώνες. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μπλοκαριστούν τα ατού των γηπεδούχων και να μην είχαν εύκολη πρόσβαση στο τέρμα το Λίβα. Η ατυχία επίσης έπαιξε το ρόλο της καθώς δυο φορές η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στον αντίποδα η ομάδα των δικηγόρων εκτός από την σφιχτή άμυνα είχαν να δείξουν και γρήγορες αντεπιθέσεις στις οποίες αν οι επιθετικοί ήταν πιο ψύχραιμοι θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει περισσότερες φορές.

11′ (1-0) Κόρνερ από τα δεξιά με τον Πούλιο να γεμίζει και τον Παραρά να πηδάει ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι να ανοίγει το σκορ.

20′ (1-1) Αντεπίθεση για τον Δράκων με τον Μπιτσάκο Λ. να βρίσκει τον Αναστασόπουλο ο οποίος με διαγώνιο συρτό σουτ έφερε το ματς στα ίσια.

33′ (2-1) Δυνατό συρτό σουτ του Ντεντόπουλου από τα αριστερά στη ρίζα του δεξιού δολαρίου και στην επαναφορά κεραυνός του Στάμου στα δίχτυα.

42′ Ατομική προσπάθεια του Ζυγούρη και πάσα στον Στάμο στον άξονα με το σουτ του τελευταίου να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

59′ Εναλλαγές Πούλιου το με Ντεντόπουλο με τον πρώτο να κάνει το διαγώνιο σουτ από την αριστερή γωνία της περιοχής άουτ.

65′ Κάθετη πάσα του Πούλιου στον Ματσάγγο και αυτός με τη μία βρίσκει τον Ντεντόπουλο ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ για να αποκρούσει με υπερποσπάθεια ο Λίβας.

70′ Νέος κεραυνός του Στάμου από τα 20 μέτρα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Λίβας.

71′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στάμου από τα 20 μέτρα από τον άξονα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι άουτ.

73′ Ευθύμιο συρτό σουτ του Στάμου από τα 30 μέτρα στη ρίζα του δεξιού δοκάρι ούτε και στην επαναφορά έδιωξαν οι αμυντικοί σε κόρνερ.

81′ Φάουλ του Πούλιου από τα αριστερά κεφαλιά του Λιάκου από το δεύτερο δοκάρι ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι άουτ.

85′ (3-1) Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πούλιου σταμάτησε στο χέρι του Λιακόπουλου. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Στάμος.

ΣΤΑΜΟΣ

ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ: ΠΟΥΛΙΟΣ, ΖΥΓΟΥΡΗΣ, ΠΑΡΑΡΑΣ

ΔΡΑΚΩΝ: ΜΠΙΤΣΑΚΟΣ Ε., ΛΟΥΚΑΣ, ΚΕΣΣΕΣ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Παραράς Κωνσταντίνος (Σκλαβενίτης):

«Το περιμέναμε πιο εύκολο το παιχνίδι. Ήταν σκληροτράχηλη ομάδα που έπαιζαν όλοι πίσω και μας περιμένανε παίζοντας έξυπνα, καθώς ξέρουν ότι ο Σκλαβενίτης είναι επικίνδυνος με όποιον και να παίζει. Ωραίο ματσάκι το ευχαριστηθήκαμε, έγινε και λίγο τσαμπουκάς, μέσα στο ποδόσφαιρο είναι αυτό. Συνεχίζουμε έτσι για να πάρουμε για τρίτη φορά το Πρωτάθλημα.

Κεσσές Ζαχαρίας (Δράκων):

«Καταπληκτικό παιχνίδι, παίξαμε με μια φανταστική ομάδα. Τα παιδιά έχουν μια καταπληκτική ομάδα, νομίζω ότι είναι του υψηλότερου επιπέδου σε αυτό το Πρωτάθλημα. Εμείς κάναμε ότι μπορούσαμε, ήμασταν μόνο με έντεκα παίκτες και νομίζω ότι χτυπήσαμε το παιχνίδι μέχρι εκεί που μας επέτρεψαν οι δυνάμεις μας. Καλή συνέχεια στα παιδιά».