Deree Col.

Δίκτυο Προσφύγων Μεταναστών

O μεγάλος τελικός του κυπέλλου της Commercial League διεξήχθη την Τρίτη το βράδυ στις αθλητικές εγκαταστάσεις της Παιανίας ανάμεσα στην ομάδα του Αμερικάνικου Κολεγίου και του Δικτύου των Προσφύγων και Εθελοντών. Δύσκολο το έργο για την ομάδα του coach Φλαμπουράρη καθώς για να κατακτήσει το τρόπαιο έπρεπε να κάμψει την αντίσταση μιας ομάδας που κατέκτησε το πρωτάθλημα αήττητη. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Δικτύου έδειξαν μεγάλη δίψα από την αρχή της συνάντησης, μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και ευτύχησαν μετά από μόλις 10 λεπτά παιχνιδιού να μπουν μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα ύστερα από έυστοχη εκτέλεση πέναλτι του BESUMAKI και πλασέ του ANDREW. Στη συνέχεια το DEREE ανέβασε στροφές, επιτέθηκε κυρίως χάριν στις εμπνεύσεις του Σιλβεστρίδη και λίγα λεπτά αργότερα έφτασε και στη μείωση του σκορ. Το τελευταίο εικοσάλεπτο του πρώτου μέρους είχε αρκετές δυνατές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής , δεν έβγαλε όμως μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Στην επανάληψη ήταν και πάλι η ομάδα των Προσφύγων που πατούσε καλύτερα στο χόρτο της Παιανίας και αφού αρχικά προειδοποίησε με τον BOUBA στο 55ο λεπτό, οκτώ λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης σημάδεψε καλύτερα για το 1-3. Τα χρονικά περιθώρια άρχισαν να στενεύουν για το Κολέγιο, πίεσε, έφτασε κοντά στο γκολ ύστερα από συνδυασμό των ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ- ΓΙΑΣΙΝ και τακούνι του τελευταίου και τελικά μείωσε με εκτέλεση πέναλτι του ΓΙΑΣΙΝ ύστερα από ανατροπή του ΣΙΛΒΕΣΤΡΙΔΗ. Το τέρμα αυτό όπως ήταν φυσιολογικό έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, το DEREE είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης κάπως ανορθόδοξα όμως καθώς δεν βρήκε τη φάση που θα έβαζε δύσκολα στον KWAYA ενώ αντίθετα το Δίκτυο βγήκε 2-3 φορές πολύ επικίνδυνα στην κόντρα και σε μία από αυτές ο DJIBRIL παραβίασε για τέταρτη φορά την εστία του ΛΙΟΥΜΠΗ, ένα γκολ που αποδείχτηκε καθοριστικό καθώς το μόνο που κατάφερε στη συνέχεια το DEREE ήταν να μειώσει σε 3-4 με νέο πέναλτι που αυτή τη φορά κέρδισε ο ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ και εκτέλεσε εύστοχα ο ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ. Ο χρόνος που απέμενε όμως ήταν ελάχιστος και όχι ικανός να δημιουργήσει νέα δεδομένα στη συνάντηση που έληξε με τους παίκτες του Δικτύου να πανηγυρίζουν έξαλλα την επιτυχία τους !