5 Νοεμβρίου 2019 20:45 Commercial Superleague 2019-2020 2 90'

1
1
0
0

Σε αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Commercial ήρθαν αντιμέτωπες οι ομάδες των DELOITTE και NEOΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 2018  με τους δύο αντιπάλους να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις. Η DELOITTE προερχόμενη και από νίκη στην πρεμιέρα μπήκε πολύ δυνατά και πριν καλά καλά συμπληρωθεί ένα τέταρτο στο παιχνίδι είχε ήδη πάρει κεφάλι στο σκορ με δύο τέρματα με τους ΠΡΙΝΤΕΖΗ και ΠΡΙΣΙΜΙΝΤΖΗ. Στη συνέχεια και όσο πέρναγε ο χρόνος ο ΑΠΟΛΛΩΝ έδειξε να πατάει καλύτερα στο χόρτο του Αμερικάνικου κολεγίου και ευτύχησε τελικά να πετύχει ένα κομβικής σημασίας τέρμα στη λήξη του ημιχρόνου με τον ΦΑΜΕΛΙΑ. Το γκολ αυτό έδωσε άλλον αέρα στην ομάδα του Γαλατσίου που μπήκε εκείνη με τη σειρά της πιο δυνατά στην επανάληψη και αφού έχασε μια δυο ευκαιρίες κατάφερε να ισοφαρίσει με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού με τον ΕΥΘΥΜΙΟΥ ύστερα από δεύτερη ασίστ του ΠΟΥΛΑΚΗ. Από κει και ως τη λήξη της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έψαξαν ένα τρίτο τέρμα , οι φιλοξενούμενοι περισσότερο είναι η αλήθεια, παρόλα αυτά κάτι τέτοιο δε συνέβη και το τελικό 2-2 κρίνεται δίκαιο.

4’- Πρώτο σουτ στη συνάντηση με τον ΕΥΘΥΜΙΟΥ για τον ΑΠΟΛΛΩΝ ψηλά.

6΄- GOAL (1-0)

Στην πρώτη επίθεση της η DELOITTE παίρνει κεφάλι στο σκορ όταν ο ΚΕΡΑΣΙΔΗΣ πέρασε όμορφα τη μπάλα στον ΠΡΙΝΤΕΖΗ που απέναντι από τον ΛΕΥΡΟΠΟΥΛΟ σημάδεψε σωστά και άνοιξε το σκορ.

7- Πάλι οι γηπεδούχοι μπροστά με τον ΠΡΙΝΤΕΖΗ να κινείται ωραία από αριστερά και να βγάζει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο ΠΡΙΣΙΜΙΝΤΖΗΣ προσπαθεί να πιάσει ένα βολέ όμως δε θα βρει τη μπάλα όπως θα ήθελε και ο ΑΛΕΥΡΟΠΟΥΛΟΣ αυτή τη φορά θα μπλοκάρει.

10- Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΛΛΨΝ με τον ΛΑΓΙΟ να κάνει ωραία κίνηση και να απειλεί με το δεξί , πέφτει ο ΚΑΤΣΙΚΑΣ και παραχωρεί κόρνερ.

14΄- GOAL (2-0)

Κακή απομάκρυνση από τους αμυντικούς του ΑΠΟΛΛΩΝ η μπάλα πηγαίνει στον ΛΙΟΠΗΡΗ και από την κόντρα θα ευνοηθεί ο ΠΡΙΣΙΜΙΝΤΖΗΣ που λίγο μέσα από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής δεν θα λαθέψει.

22’-Προσπαθούν να αντιδράσουν οι τυπικά φιλοξενούμενοι με τον ΛΑΓΙΟ και πάλι να μπαίνει στην περιοχή και με ένα φαλτσαριστό σουτ να αναγκάζει τον ΚΑΤΣΙΚΑ να πέσει στη γωνία του και να παραχωρεί νέο κόρνερ.

23’-Στην εξέλιξη του κόρνερ και μετά από κόντρες η μπάλα στρώνεται στον ΜΠΕΛΙΤΣΗ που δοκιμάζει με τη σειρά του το πόδι του, λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

24’- O ΚΑΛΙΑΚΟΥΔΑΣ κινείται σε θέση δεξιού εξτρέμ και γυρίζει αριστερά καθώς δύο συμπαίκτες του έχουν γεμίσει την περιοχή, η σέντρα όμως είναι λίγο πιο προωθημένη με τον ΚΑΤΣΙΚΑ να βγαίνει και να την καπακώνει.

36’- Φάουλ κάτω από το χώρο της  μεσαίας γραμμής με γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή, ο ΦΑΜΕΛΙΑΣ ψηλότερα από όλους θα πάρει την κεφαλιά πάνω όμως από το οριζόντιο δοκάρι ένα μέτρο περίπου.

45΄- GOAL (2-1)

Ο ΠΟΥΛΑΚΗΣ εκτελεί ένα φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής της DELOITTE , η μπάλα σβήνει στο δεύτερο δοκάρι και στην πλάτη της άμυνας, ένας χώρος που βρίσκει τον ΦΑΜΕΛΙΑ να κάνει την προβολή πριν σκάσει η μπάλα στο έδαφος και να τη στέλνει κάτω από τα πόδια του ΚΑΤΣΙΚΑ.

50’-Ο ΕΥΘΥΜΙΟΥ μπαίνει στην αντίπαλη περιοχή ταχύτατα και αμέσως οπλίζει , η μπάλα όμως θα φύγει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Αγγίζει την ισοφάριση εδώ ο ΑΠΟΛΛΩΝ.

56’- Ο ΚΑΛΙΑΚΟΥΔΑΣ ελίσσεται όμορφα και ανατρέπεται λίγο έξω από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής. Ο νεοεισελθόν ΖΩΡΑΣ αναλαμβάνει το χτύπημα αλλά η μπάλα παίρνει ύψος και δεν ανησυχεί τον ΚΑΤΣΙΚΑ.

60΄- GOAL (2-2)

Φοβερό αριστερό σουτ του ΖΩΡΑ ύστερα από κοντινή πάσα στο κόρνερ του Ευθυμίου αιφνιδιάζει τους πάντες και φέρνει το ματς στα ίσια.

63’- Γέμισμα στην περιοχή της DELOITTE , επικρατεί μια διστακτικότητα και δεν απομακρύνεται η μπάλα, ο ΚΑΤΣΙΚΑΣ σπρώχνει λίγο μακρύτερα τη μπάλα προ του ΚΑΪΤΑΝΤΖΗ εκεί που βρίσκεται ο ΚΑΛΙΑΚΟΥΔΑΣ που επιχειρεί το σουτ πάνω στα σώματα των αμυντικών.

66’- Μια βαθιά μπαλιά στον ΠΡΙΣΙΜΙΝΤΖΗ στην αριστερή πλευρά της επίθεσης, ο ΑΛΕΥΡΟΠΟΥΛΟΣ βγαίνει και δεν βγαίνει, ο πρώτος σκόρερ της DELOITTE προσπαθεί από δύσκολη θέση να τον κρεμάσει, προλαβαίνει όμως ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΛΛΩΝ να βγάλει σε κόρνερ.

82’- Ο ΖΩΡΑΣ εκτελεί ένα φάουλ με γέμισμα στην αντίπαλη εστία , ο ΦΑΜΕΛΙΑΣ πάλι κάνει επαφή με τη μπάλα αυτή τη φορά όμως φάνηκε να αιφνιδιάζεται και δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τη φάση.

89’- Τελευταία φάση στο ματς για τους φιλοξενούμενους και αυτή, με τον ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΤΗ αυτή τη φορά να προσπαθεί να ξεγελάσει τον ΚΑΤΣΙΚΑ που ίσως περίμενε σέντρα εδώ, η μπάλα φεύγει όμως εκτός εστίας.

Kόρνερ  2-5

Δηλώσεις πρωταγωνιστών:

DELOITTE  (ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ): ΄΄Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο εμείς παίξαμε καλύτερα και προηγηθήκαμε με δύο γκολ όμως σταθήκαμε άτυχοι στο ότι φάγαμε γκολ στην τελευταία φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε πολλές αλλαγές, θέλουμε να παίζουν όλα τα παιδιά , αλλά κάπου χάσαμε το ρυθμό μας. Στη συνολική εικόνα του παιχνιδιού νομίζω το αποτέλεσμα είναι δίκαιο’’.

ΝΕΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 2018 ( ΛΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ): ‘’ Μας στοίχισαν τα ατομικά λάθη για ακόμα μια φορά .Μετά ελέγξαμε το ρυθμό, ισοφαρίσαμε, σταθήκαμε άτυχοι σε αρκετές φάσεις για να προηγηθούμε αλλά και τυχεροί στο τέλος που δεν δεχτήκαμε άλλο γκολ γιατί η μπάλα συνήθως τιμωρεί’’.