Red Cards
0
0

Άρθρο

Σε αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Commercial ήρθαν αντιμέτωπες οι ομάδες των ACCENTURE και COSMOTE EVALUE  με τους τυπικά φιλοξενούμενους να φτάνουν σε δεύτερο τρίποντο στην φετινή διοργάνωση επικρατώντας των αντιπάλων τους με 1-0. Μια φάση στο 2ο λεπτό της συνάντησης στάθηκε ικανή να βγάλει νικητή στο γήπεδο του Αμερικάνικου Κολεγίου. Ήταν όταν ο ΜΠΕΡΤΣΟΣ έγινε κάτοχος της μπάλας από θέση αριστερού εξτρέμ , συνέκλινε προς την αντίπαλη εστία και ανάγκασε τον προσωπικό του αντίπαλο να υποπέσει σε πεντακάθαρο πέναλτι για να τον ανακόψει. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε και την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, ευστόχησε και έστειλε την ομάδα του να συγκατοικήσει με τους Παλαιμάχους της Παλλήνης και το DEREE Col. στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στον αντίποδα η ομάδα της ACCENTURE παρουσιάστηκε εμφανώς βελτιωμένη από το ματς της πρεμιέρας και έδειξε πως είναι θέμα χρόνου να μαζέψει και αυτή τους πρώτους της βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα

6΄- GOAL (0-1)

Στην πρώτη επίθεση της αναμέτρησης ο ΜΠΕΡΤΣΟΣ ανατρέπεται εντός περιοχής, εκτελεί ο ίδιος το πέναλτι, νικάει τον ΚΟΥΤΣΙΟΥΜΠΑ και ανοίγει το σκορ.

4’- Πάλι στο προσκήνιο οι φιλοξενούμενοι με ένα παράλληλο γύρισμα εντός περιοχής όπου κινείται ο ΣΤΑΥΡΑΚΑΣ ο οποίος εκτελεί αμέσως πάνω όμως από το οριζόντιο δοκάρι .

7’- Πρώτη καλή στιγμή για την ACCENTURE με μια σέντρα εντός περιοχής, ο ΚΑΤΩΠΟΔΗΣ απομακρύνει αρχικά με γροθιές, η μπάλα φτάνει στον ΣΚΟΡΔΑ που σουτάρει λίγο πιο ψηλά απ’ ότι θα ήθελε.

11’-Ο ΚΑΡΑΛΗΣ μια κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας της COSMOTE αναγκάζει τελευταία στιγμή τον ΣΚΑΜΠΑΡΔΩΝΗ με τάκλιν να παραχωρήσει κόρνερ πριν γίνουν δυσκολότερα τα πράγματα για την ομάδα του.

23’-Σπουδαία χαμένη ευκαιρία για τον ΜΑΡΙΣΤΑΝΟΓΛΟΥ να ισοφαρίσει όταν από ένα μακρινό σουτ η μπάλα κάπου κόντραρε και βρέθηκε σε θέση για γκολ στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

30’- Ο ΜΠΕΡΤΣΟΣ για την COSMOTE υποδέχεται με πλάτη τη μπάλα , γυρίζει το σώμα του και σουτάρει δυνατά αλλά άστοχα.

45’- Κούρσα του Παΐζη από αριστερά και καλοτραβηγμένη σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, κακό κοντρόλ από τον ΤΣΕΤΣΟ , δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει.

50’-Αγγίζει το δεύτερο γκολ η COSMOTE E-VALUE όταν και πάλι ο ΜΠΕΡΤΣΟΣ κινήθηκε από δεξιά αυτή τη φορά , γύρισε στον ΔΙΑΓΟΥΜΑ που έχει κάνει κίνηση σέντερ φορ και σουτάρει δυνατά, σώζει με τις γροθιές ο ΚΟΥΤΣΙΟΥΜΠΑΣ.

65’-Καλή στιγμή για την ACCENTURE με τον ΚΑΡΑΛΗ να δοκιμάζει εκτός περιοχής ένα φαλτσαριστό ψηλοκρεμαστό σουτ , ο ΚΑΤΩΠΟΔΗΣ δείχνει να παρακολουθεί την πορεία της μπάλας και με γροθιές απομακρύνει σε νέο κόρνερ.

70’- Ο ΚΟΤΟΠΟΥΛΗΣ που έχει περάσει σαν αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο δοκιμάζει με τη σειρά του το πόδι του λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, προς στιγμήν φεύγει η μπάλα από τα χέρια του ΚΟΥΤΣΙΟΥΜΠΑ προλαβαίνει όμως με δεύτερη προσπάθεια να τη μαζέψει πριν προλάβουν οι αντίπαλοι επιθετικοί να έρθουν σε επαφή με τη μπάλα.

80’- Η ACCENTURE πιέζει αρκετά στο τελευταίο δεκάλεπτο , πατάει συχνά μέσα στην αντίπαλη περιοχή, της λείπει όμως η τελική πάσα που θα βγάλει μια μεγάλη φάση.

82’- Στην κόντρα οι φιλοξενούμενοι, συνδυάζονται πολύ ωραία με 1-2 οι ΜΠΕΡΤΣΟΣ-ΚΟΤΟΠΟΥΛΗΣ με τον τελευταίο να βγαίνει απέναντι από τον ΚΟΥΤΣΙΟΥΜΠΑ και να σπαταλάει σπουδαία ευκαιρία να τελειώσει το ματς.

83’- Η ACCENTURE σε μια από τις τελευταίες της ευκαιρίες με τον ΜΑΡΙΟ ΝΤΙΝΟ να σεντράρει στο δεύτερο δοκάρι όμως η κεφαλιά που επιχειρείται δε είναι γεμάτη και φεύγει έξω από το αριστερό δοκάρι με τον ΚΑΤΩΠΟΔΗ να την παρακολουθεί πάντως.

89’- Ένα κόρνερ με κοντινή πάσα για την COSMOTE η μπάλα καταλήγει στον ΚΕΦΑΛΑ που εκτελεί , θα το βγάλει και αυτό ο ΚΟΥΤΣΙΟΥΜΠΑΣ με πλονζόν στην αριστερή του γωνία.

Δηλώσεις πρωταγωνιστών:

ACCENTURE (ΜΑΡΙΟΣ ΝΤΙΝΟΣ): ΄΄Δεύτερο ματς στην εφετινή σεζόν. Ήμασταν σίγουρα καλύτεροι από το πρώτο παιχνίδι. Τα παιδιά από ένα δικό μας λάθος πέτυχαν το γκολ της νίκης, ελπίζω στο επόμενο  παιχνίδι η τύχη να μας δώσει αυτό που μας στέρησε σήμερα΄΄.

COSMOTE EVALUE  ( ΔΙΑΓΟΥΜΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ): ‘’ Δεύτερο παιχνίδι στη διοργάνωση , δεύτερη νίκη για μας και για αυτό είμαστε ιδιαίτερα χαρούμενοι. Το σημερινό παιχνίδι ήταν δύσκολο, οι αντίπαλοι μας παρουσιάστηκαν αρκετά καλοί. Προηγηθήκαμε νωρίς στο παιχνίδι και νομίζω δίκαια καταφέραμε να κρατήσουμε το αποτέλεσμα ως το τέλος. Καλή συνέχεια στους αντιπάλους μας ‘’.