23 Ιανουαρίου 2020 21:30 Commercial Superleague 2019-2020 10 90'

0
0
0
0

Ανατροπή και νίκη για τον Σόλωνα κόντρα στον μαχητικό Νέο Απόλλωνα. Στο πρώτο ημίχρονο ο Σόλωνας είχε τον έλεγχο καθόλη την διάρκεια των κινήσεων δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες αλλά ο Νέος Απόλλων κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να προηγηθεί με δύο (2) γκολ. Στην επανάληψη το ίδιο σκηνικό με τον Σόλωνα να μετουσιώνει αυτή τη φορά σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε και να ανατρέπει το εις βάρος σκορ του πρώτου ημιχρόνου και να παίρνει τελικά τη νίκη. Το φιλμ του αγώνα:

5΄ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Σόλωνα με τον Γιακουμάκη να τροφοδοτεί τον Συρίγο που επιχείρησε σέντρα σουτ από δεξιά με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του τερματοφύλακα

8΄ Το δυνατό πλάγιο του Πανούση είχε αποδέκτη τον Ζώρα και με σουτ στην κίνηση από μακριά προσπάθησε να απειλήσει αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

10΄ Οργανωμένη επίθεση για τον Σόλωνα με τον Τσώνη να πασάρει στον Θωμά και αυτός με ατομική ενέργεια μπήκε στην αντίπαλη περιοχή με το σουτ να αλλοιώνεται από την άμυνα

12΄ Ο Τσώνης και πάλι δημιουργός τροφοδότησε τον Συρίγο που κέρδισε το κόρνερ. Στην εκτέλεση ο Γιακουμάκης με την άμυνα να απομακρύνει

15΄ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Σόλωνα. Ο Γιακουμάκης πάσαρε στον Βλαχάκη που δοκίμασε να απειλήσει από μακριά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά λόγω του αέρα σταμάτησε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού και στη συνέχεια ο Ευαγγελάτος μάζεψε την μπάλα

18΄ Ο θωμάς κέρδισε το κόρνερ στην εκτέλεση ο Γιακουμάκης με την μπάλα να απομακρύνεται από την άμυνα

20΄ Άλλη μια καλή ευκαιρία για το Σόλωνα να ανοίξει το σκορ ο Τσώνης πάσαρε στον Συρίγο που μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι με τον Βλαχάκη από κοντά ανενόχλητος να αστοχεί με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

23΄ Το σφυροκόπημα συνεχίζεται από τον Σόλωνα. Η έξυπνη κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας έθεσε σε θέση βολής τον Βλαχάκη που βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα και υπό πίεση το σουτ του πέρασε άουτ

30΄ Ο Σόλωνας και πάλι στο προσκήνιο. Ο Συρίγος σέντραρε με την μπάλα να φτάνει στον Βλαχάκη και με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι η μπάλα πέρασε ελάχιστα από το αριστερό δοκάρι της εστίας

39΄ GOAL (0-1) Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Νέος Απόλλων Γαλατσίου ανοίγει το σκορ. Ο Ζώρας με σέντρα ακριβείας στην πλάτη της άμυνας τροφοδότησε τον Καϊτατζή που έφτασε στην αντίπαλη περιοχή και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα στον ύψος του πέναλτι με τον Μοναστηριώτη από κοντά να πλασάρει εύστοχα

41΄ GOAL (0-2) Ο Σόλωνας δέχεται και δεύτερο γκολ. Ο Ζώρας και πάλι με έξυπνη κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας τροφοδότησε τον Καϊτατζή που βρέθηκε απέναντι από τον Αντωνίου που βγήκε να τον σταματήσει αλλά ο Καϊτατζής κατάφερε να πλασάρει και την μπάλα να καταλήγει στα αντίπαλα δίκτυα

43΄ Ο Σόλωνας θέλει να απαντήσει. Ο Τσώνης αναλαμβάνει την εκτέλεση του στημένου η μπάλα στην καρδιά της άμυνας που απομάκρυνε προσωρινά το ριμπάουντ ο Γιακουμάκης που σέντραρε ολιγωρία στην άμυνα η μπάλα στον Αλεξανδρή με το πλασέ του καταλήγει στα χέρια του Ευαγγελάτου

45 ΄ Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Νέος Απόλλων έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Ο Ευθυμίου έδιωξε από την άμυνα και τροφοδότησε τον Καϊτατζή που έφτασε απέναντι από τον Αντωνίου αλλά δεν του επέτρεψε να σκοράρει και έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια

47΄ Κερδισμένο κόρνερ για τον Σόλωνα με τον Γιακουμάκη εκτελεστή και την άμυνα να απομακρύνει τον κίνδυνο

50΄Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Νέο Απόλλωνα να ανεβάσει το δείκτη του σκορ. Ο Μοναστηριώτης πάσαρε στον Καϊτατζή που σέντραρε με αποδέκτη τον Ζώρα στο 2ο δοκάρι και ανενόχλητος σπατάλησε την ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίκτυα και αυτή περάσε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

52΄  GOAL (1-2) Ο Σόλωνας καταφέρνει να μειώσει. Ο Τσώνης με έξυπνη κάθετη στην πλάτη της άμυνας τροφοδότησε τον Συρίγο που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ευαγγελάτο και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα

67΄ GOAL (2-2) Ο Γιακουμάκης με ατομική ενέργεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά μέσα στην περιοχή και απέναντί από τον τερματοφύλακα πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στην αριστερά πλευρά της εστίας

69΄ GOAL (3-2) Μέσα σε δύο λεπτά ο Σόλωνας ανατρέπει το εις βάρος του σκορ. Λάθος της άμυνας έξω από την περιοχή με τον Γιακουμάκη να το εκμεταλεύεται και πάσαρε στον Συρίγο ο οποίος ανενόχλητος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα

72΄ GOAL (4-2) Ο Αναστασάκος με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο κατάφερε να χριστεί σκόρερ. Ο Συρίγος έκλεψε την μπάλα έφτασε στην αντίπαλη περιοχή γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι με τον Αναστασάκο από κοντά να πλασάρει εύστοχα

77΄ Αντεπίθεση για τον Νέο Απόλλωνα με  τον Καλιακούδα αποδέκτη της μπάλας και με την ταχύτητά του ανενόχλητος προσπάθησε να γίνει απειλητικός αλλά το αδύναμο σουτ του δεν δυσκόλεψε τον Αντωνίου να μπλοκάρει την μπάλα

82΄ GOAL (5-2) Κερδισμένο πέναλτι από τον Γιακουμάκη που ανατράπηκε μέσα στην περιοχή . Στην εκτέλεση ο Τσώνης με τον Ευαγγελάτο να του λέει όχι από τα έντεκα μέτρα το ριμπάουντ ο Σαρρής που πλάσαρε εύστοχα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ του παιχνιδιού