0
0
0
0

Στο γήπεδο της Παιανίας και σε αγώνα για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Commercial βρέθηκαν αντιμέτωπες οι ομάδες των COSMOTE EVALUE και STOIXIMAN με τους τυπικά φιλοξενούμενους να φτάνουν δίκαια στην επικράτηση με τελικό σκορ 0-2. Ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα της E-VALUE και τα πρώτα γκολ στο παθητικό της καθώς προερχόταν από δύο συνεχόμενες νίκες χωρίς μάλιστα να έχει παραβιαστεί η εστία της ενώ αντιθέτως για τη STOIXIMAN αυτοί ήταν οι πρώτοι βαθμοί στο εφετινό πρωτάθλημα. Οι ομάδες πρόσεξαν πάρα πολύ την αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να μην καταγραφούν πολλές κλασικές ευκαιρίες στο ματς και τους δύο αντιπάλους να προσπαθούν να κάνουν ζημιά κυρίως με τις στημένες μπάλες. Το σκορ άνοιξε στο 22ο λεπτό όταν ο ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ ανατράπηκε εντός περιοχής και ο ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ σημάδεψε σωστά από τα 11 βήματα ενώ δύο λεπτά αργότερα και πριν η COSMOTE  προλάβει  καλά καλά να συνέλθει ήρθε και το δεύτερο τέρμα. Ήταν μια εκτέλεση κόρνερ από δεξιά κακό διώξιμο της μπάλας δύο αμυντικών των γηπεδούχων με τον ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗ να είναι ο τελευταίος που έκανε επαφή πριν αυτή περάσει την τελική γραμμή. Από κει και πέρα η COSMOTE ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων με σκοπό πλέον να δημιουργήσει ενώ η STOIXIMAN έδωσε χώρο ψάχνοντας κάτι στην κόντρα. Οι πολλοί μυϊκοί τραυματισμοί που προέκυψαν στην Ε-VALUE  ήταν ένας επιπλέον ανασταλτικός παράγοντας στην όποια προσπάθειά της να γυρίσει το ματς εκτός φυσικά από το μεστό και σοβαρό παιχνίδι της STOIXIMAN. Η φάση που δυνητικά θα μπορούσε να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού έγινε στο 57ο λεπτό όταν ο ΔΙΩΧΝΟΣ μπήκε στη μεγάλη περιοχή γύρισε πολύ έξυπνα στον ΓΟΥΛΑ που έχασε μοναδική ευκαιρία να βάλει την ομάδα του ξανά στο κόλπο όταν αστόχησε σχεδόν εξ επαφής και με τον ΤΖΟΡΤΖΟ εξουδετερωμένο. Έτσι, όσο περνούσε η ώρα τα πράγματα έγιναν απλούστερα για τη STOIXIMAN που προς το τέλος της συνάντησης είχε και μια-δυο περιπτώσεις που μπορούσε να δώσει διαστάσεις στη νίκη της.

9’- Για τον ΜΠΕΡΤΣΟ και την E-VALUE το πρώτο σουτ στο ματς, η μπάλα θα βρει και σε κάποιο πόδι αμυνόμενου, θα χάσει μέρος της ταχύτητάς της και θα καταλήξει εύκολα στην αγκαλιά του ΤΖΟΡΤΖΟΥ.

17’- Πρώτο σουτ και για τη STOIXIMAN με τον ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ από έξω αριστερά θα φύγει ψηλά, δεν ανησυχεί ο ΚΑΤΑΠΩΔΗΣ.

20’- Ο ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ σε μια εκτέλεση φάουλ στο κέντρο του γηπέδου με βαθύ γέμισμα, ο ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ σηκώνεται ψηλότερα από όλους και πιάνει την κεφαλιά που περνάει κοντά στη συμβολή των δοκών.

22΄- GOAL (0-1)

Πέναλτι κερδίζει ο ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ καθώς ανατράπηκε μόλις πάτησε περιοχή από το δεξί άκρο της επίθεσης. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ , σημάδεψε την αριστερή γωνία και άνοιξε το σκορ.

24΄- GOAL (0-2)

Πρώτο κόρνερ στην αγώνα με τον ΧΕΙΡΗ να βάζει πολλά φάλτσα και να δυσκολεύει την απομάκρυνση της μπάλας από τους αμυντικούς που μπερδεύονται και τελικά δεν αποφεύγουν το αυτογκόλ.

35’- Ο ΚΕΦΑΛΑΣ εκτελεί ένα φάουλ στο χώρο της μεσαίας γραμμής ο ΚΟΤΟΠΟΥΛΗΣ επιχειρεί ένα πολύ δυνατό βολέ πριν σκάσει η μπάλα στο έδαφος όμως θα τη δει να παίρνει αρκετό ύψος.

42’- Με κλειστά μάτια βρίσκονταν οι ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ-ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ στο πρώτο μέρος, άλλη μια φορά εδώ από ένα φάουλ στη μεσαία γραμμή , ο τελευταίος πιάνει ένα δυνατό σουτ που απομακρύνει δύσκολα ο ΚΑΤΑΠΩΔΗΣ.

44’-Ωραίο τρίγωνο από τους ΚΑΡΕΜΟ-ΛΥΡΙΤΣΗ-ΧΕΙΡΗ και τον τελευταίο να ολοκληρώνει υη φάση με ένα πλασέ που μπλόκαρε όμως σταθερά ο ΚΑΤΑΠΩΔΗΣ.

45’- Κάνει λάθος επαναφορά όμως και στέλνει τη μπάλα πάνω στον ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ που εκτελεί αστραπιαία αλλά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας.

48’- Καλή στιγμή για τη STOIXIMAN όταν ο ΡΑΥΤΟΠΟΥΛΟΣ έβγαλε έξυπνη κάθετη πάσα στον ΛΥΡΙΤΣΗ που προσπαθεί με το εξωτερικό να τελειώσει στην απέναντι γωνία, μισό μέτρο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

50’-Πρώτη φάση και για την E-VALUE μετά την ανάπαυλα με τον ΚΕΦΑΛΑ να σουτάρει δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον ΤΖΟΡΤΖΟ να μπλοκάρει σταθερά στο κέντρο της εστίας.

57’- Ο ΔΙΩΧΝΟΣ σε μια μίνι κούρσα από δεξιά και σέντρα πάρε-βάλε στον ΓΟΥΛΑ που χάνει την πιο ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ που δημιούργησε η ομάδα του στο ματς.

59’- Ο ΚΕΦΑΛΑΣ έχει αναλάβει όλα τα στημένα της E-VALUE μετά τον τραυματισμό του ΜΠΕΡΤΣΟΥ, εδώ σε ένα φάουλ σε καλή θέση, θα δει τη μπάλα να προσκρούει στο τείχος και να περνάει σε κόρνερ. Ο ίδιος και στο κόρνερ με την κεφαλιά του ΣΚΑΜΠΑΡΔΩΝΗ να φεύγει ψηλά.

63’- Ο ΚΕΦΑΛΑΣ σε κανονική ροή αυτή τη φορά επιχειρεί ένα ψηλοκρεμαστό σουτ , η μπάλα αρχίζει να κατεβαίνει πιο αργά ώστε να απειλήσει τον ΤΖΟΡΤΖΟ.

77’- Έξυπνη κάθετη πάσα στον JOAB SOUSA που έχει μπει πολύ ορεξάτος στο παιχνίδι εδώ όμως αστοχεί καθώς προσπαθεί να ‘’σκοτώσει’’ τον ΚΑΤΑΠΩΔΗ με αποτέλεσμα να σηκώσει τη μπάλα πιο ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι.

89’- Τελευταία φάση της αναμέτρησης με τον ΚΟΤΟΠΟΥΛΗ να δοκιμάζει το πόδι του λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και τον ΤΖΟΡΤΖΟ να είναι σταθερός για ακόμα μία φορά.

Δηλώσεις Πρωταγωνιστών :

STOIXIMAN : (JOAB SOUSA)

”Παίξαμε καλύτερα από το προηγούμενο παιχνίδι, το πρώτο ημίχρονο ήταν πιστεύω ισορροπημένο , εμείς πετύχαμε δύο τέρματα τα οποία καταφέραμε να κρατήσουμε στο δεύτερο. Συγχαρητήρια στην αντίπαλη ομάδα και στους συμπαίκτες μου”.

COSMOTE E-VALUE :  (ΒΛΑΧΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ)

”Ήταν ένα καλό παιχνίδι, νομίζω διακαιούμασταν τουλάχιστον την ισοπαλία, δεν πειράζει συνεχίζουμε έχουμε ήδη δύο νίκες, η ομάδα γίνεται παιχνίδι με παιχνίδι καλύτερη. Σκοπός μας είναι να έχουμε μια καλή παρουσία αν όχι στις πρώτες θέσεις τουλάχιστον από τη μέση και πάνω.Όλες οι ομάδες είναι στο ίδιο επίπεδο περίπου, καλή συνέχεια σε όλους”.