9 Μαΐου 2018 21:00 Commercial League 2017-2018 15 90'

0
0
0
0

Άρωμα τίτλου για την ΣΤΟΙΧΙΜΑΝ που κέρδισε τον ΤΟΞΟΤΗ Π. στο μεταξύ του ντέρμπι. Σε έναν αγώνα διαφήμιση για το ποδόσφαιρο και αντάξιο των δύο καλύτερων ομάδων της League, πρόσφεραν συγκινήσεις, θέαμα, γκολ και κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον όλων μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Οι δύο ομάδες πάνοπλες για το μεταξύ τους ντέρμπι λόγω της σημαντικότητας του αγώνα τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Δημιούργησαν πολλές κλασικές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες με γκολ που δεν χάνονται. Στο πρώτο ημίχρονο η ΣΤΟΙΧΙΜΑΝ κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με τον Τοξότη να θέλει να απαντήσει και να χάνει τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν από το σημείο του πέναλτι όταν ο εκτελών έστειλε τη μπάλα άουτ. Στην επανάληψη ακόμα πιο πλούσιο σε ευκαιρίες με τα λεπτά των καθυστερήσεων να «στιγματίζουν» τον αγώνα αφού στο 92΄ ο ΤΟΞΟΤΗΣ έφερε στο παιχνίδι στα ίσα και στο 94΄ η ΣΤΟΙΧΙΜΑΝ σκόραρε παίρνοντας τους τρεις βαθμούς που την φέρνουν μία ανάσα από τον τίτλο και όλα θα κριθούν στις δύο τελευταίες αγωνιστικές. Το φιλμ του αγώνα :

7΄  GOAL (0-1) – Η ΣΤΟΙΧΙΝΑΝ καταφέρνει να προηγηθεί νωρίς. Κερδισμένο φάουλ με εκτελεστή τον ΚΑΡΑΜΑΝΗ η μπάλα στη καρδιά της άμυνας με τον ΧΑΤΖΗΔΡΟΣΟ να παίρνει την κεφαλιά η μπάλα στον ΦΛΑΜΙΑΤΟ που από κοντά δεν αστόχησε

15΄ – Άλλη μια καλή ευκαιρία για την ΣΤΟΙΧΙΜΑΝ με την άμυνα να διώχνει να τροφοδοτεί τον ΜΠΟΤΗ που βλέποντας τον τερματοφύλακα εκτός θέσης προσπάθησε να τον «κρεμάσει» χωρίς να τα καταφέρνει

29΄ – Ήταν σειρά του ΤΟΞΟΤΗ να απειλήσει με τον ΜΠΑΡΤΖΟΚΑ που δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα όταν έδιωξε με κεφαλιά σωτήρια ο ΧΑΤΖΗΔΡΟΣΟΣ πριν το σουτ του καταλήξει στα δίκτυα

34΄ – Ο ΤΟΞΟΤΗΣ χάνει μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα από τη βούλα. Οργανωμένη επίθεση του ΤΟΞΟΤΗ με τον ΚΛΕΙΔΑ Φ. να μπαίνει στην περιοχή και να ανατρέπεται κερδίζοντας την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός που δεν κατάφερε να ευστοχήσει και έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι

60’  – Οργανωμένη επίθεση για τον ΤΟΞΟΤΗ με τον ΜΠΑΡΤΖΟΚΑ  από κοντά με κεφαλιά υποχρέωσε τον ΡΑΘΩΣΗ σε δύσκολη επέμβαση

65΄ – Ο ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ βρήκε το χώρο και έξω από την περιοχή προσπάθησε να απειλήσει με την μπάλα να περνά άουτ

71΄ – Παιδαριώδες λάθος του ΚΑΡΑΜΑΝΗ που χωρίς πίεση γύρισε την μπάλα στον τερματοφύλακα με τον σέντερ φορ  του ΤΟΞΟΤΗ απέναντι από τον ΡΟΘΩΣΗ δεν κατάφερε να τον νικήσει διώχνοντας με τα πόδια

75΄ – Μία ανάσα από το γκολ και πάλι ο ΤΟΞΟΤΗΣ.  Ο  ΜΠΑΡΤΖΟΚΑ αποδέκτης της μπάλας ύστερα από σέντρα με τον ΚΛΕΙΔΑ Φ.  με την άμυνα να αλλοιώνει το σουτ πριν αυτό καταλήξει στα δίκτυα

90’  – Ο ΜΠΟΤΗΣ στην εκτέλεση του στημένου από πλεονεκτική θέση με τον ΓΑΖΕΠΙΔΗ Α. να μην επιτρέπει την παραβίαση της εστία του

92΄ GOAL (1-1)  – Κερδισμένο κόρνερ για τον ΤΟΞΟΤΗ με τον ΔΟΥΣΗ Ν. στην εκτέλεση ο ΜΠΑΡΤΖΌΚΑΣ πιο ψηλά από όλους έφερε το παιχνίδι στα ίσα

93΄ – Λίγο ήθελε ο ΤΟΞΟΤΗΣ να κάνει την πλήρη ανατροπή όταν η κεφαλιά του ΜΑΝΩΛΙΤΣΗ μέσα από την περιοχή πέναλτι έφτασε σε αμυντικό που έδιωξε σωτήρια

94΄ GOAL –  (1-2) – Σε συνέχεια της προηγούμενης φάσης με την μπάλα να φτάνει στον ΜΠΟΤΗ που βρισκόταν στη διχοτόμο και με την ταχύτητα του κατάφερε να αφήσει πίσω τον προσωπικό του αντίπαλο και απέναντι από τον τερματοφύλακα κατάφερε με περίτεχνο τρόπο να τον προσπεράσει και σε άδεια εστία να πλασάρει εύστοχα χαρίζοντας μια σημαντική νίκη για την ομάδα του