11 Μαρτίου 2018 14:30 Commercial League 2017-2018 11 90'

3
2
0
0

Ωραίο ματς με πολλές φάσεις στο χώρο του κέντρου και τον Τοξότη να έχει κλείσει στα καρέ της τη Νέμεσις στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι παίκτες της γηπεδούχου ομάδας είχαν σχεδόν κατασκηνώσει στο μισό γήπεδο αλλά η αμυντική διάταξη της Νέμεσις δεν τους άφηνε να φτάσει με καλές προϋποθέσεις μπροστά στον Πατσανά. Τα σουτ που επιχειρούσαν είτε δεν έβρισκαν στόχο είτε σταματούσαν στα δοκάρια όπως έγινε δυο φορές. Ο Τοξότης ήταν καλύτερος αλλά στο ποδόσφαιρο χρειάζεσαι και τύχη. Έτσι η Νέμεσις με προσεκτικές αντεπιθέσεις στο τέλος του αγώνα πέτυχαν δυο γκολ και πήραν μεγάλη νίκη.

20′ Δυνατό σουτ του Δούση Ν. από τα 20 μέτρα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι άουτ.

44′ Εναλλαγές Πανάγαρη Σάσσαρη με τον τελευταίο να μπαίνει στην περιοχή και από πλάγια θέση να κάνει το σουτ με τον Γαζεπίδη Α. δύσκολα να διώχνει με τα πόδια.

45′ Διαγώνιο σουτ του Δούση Ν. από τα δεξιά πέρασε ελάχιστα από το δεξί δοκάρι άουτ.

54′ Ατομική προσπάθεια του Γαζεπίδη Φ. από τα αριστερά έφτασε στη γραμμή του άουτ γύρισε στον Κορδά Ι. ο οποίος έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής για να διώξει με γροθιές ο Πατσανάς σε κόρνερ.

56′ Ευθύβολο σουτ του Δούση Ν. έξω από την περιοχή, ύστερα από όμορφη ενέργεια του Κόρδα Ι., λίγο άουτ.

65′ Διαδοχικές ντρίπλες του Μανωλίτση σύγκλινε προς την περιοχή όμως το σουτ του εξουδετέρωσε με γροθιές ο Πατσανάς.

67′ Κάθετη πάσα του Μπαρτζώκα έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Κλείδα Φ. με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση άουτ.

74′ Ο Δούσης Ν. έπαιξε το ένα δύο με τον Κλείδα Φ. με τον πρώτο να κάνει το σουτ από το σημείο του πέναλτι άουτ.

77′ Σέντρα του Μανωλίτση από τα αριστερά κεφαλιά του Ζιάζιου από το δεύτερο δοκάρι άουτ.

78′ Διαγώνιος κεραυνός του Κλείδα Φ. από τα δεξιά έδιωξε με γροθιές ο Πατσανάς σε κόρνερ.

79′ (0-1) Αντεπίθεση για τη Νέμεσις με τον Κόλλα να βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Πανάγαρη ο οποίος έκανε το σουτ για να αποκρούσει ο Γαζεπίδης Α. αρχικά και στην επαναφορά σουτ του Κούρβα στην αριστερή γωνία.

85′ Φάση διάρκειας στα καρέ της Νέμεσις με τον Μανωλίτση να κάνει το τελικό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι.

86′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά του Δούση Ν. σταμάτησε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού και στην επαναφορά έδιωξαν οι αμυντικοί της Νέμεσις.

91’ (0-2) Αντεπίθεση για τη Νέμεσις με τον Πατσανά να δέχεται βαθιά μπαλιά από την άμυνα και με ψηλοκρεμαστό σουτ να προλαβαίνει την έξοδο του Γαζεπίδη Α. και να γράφει το τελικό σκορ.

ΚΟΥΡΒΑΣ

ΤΟΞΟΤΗΣ ΠΕΥΚΗΣ: ΔΟΥΣΗΣ Ν., ΚΟΡΔΑΣ Ι., ΚΛΕΙΔΑΣ Φ.

ΝΕΜΕΣΙΣ: ΠΑΤΣΑΝΑΣ, ΣΑΣΣΑΡΗΣ, ΒΕΡΓΟΣ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Αρβανίτης Γιάννης (Εκπρόσωπος Τοξότη Πεύκης)

Ήταν ένα ματς το οποίο δεν το πήραμε όπως έπρεπε να το πάρουμε. Ήμασταν σαφέστατα καλύτεροι αλλά δεν το αποδείξαμε στο γήπεδο. Δεν καταφέραμε να σκοράρουμε σε πάρα πολλές φάσεις με αποτέλεσμα να δεχτούμε δυο γκολ  στο τέλος και να κερδίσει η αντίπαλη ομάδα.

Μαρίνης Νάσος (Νέμεσις)

Ήταν δυνατό παιχνίδι και οι αντίπαλοι ήταν δυνατοί. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ήμασταν σκληροί εμείς, σκληροί και οι αντίπαλοι, ανοίχτηκαν το εκμεταλλευτήκαμε εμείς και πήραν το ματς.