Red Cards
1
0

Άρθρο

Ο ημιτελικός του Κυπέλου ήταν αντάξιος των ονομάτων των δυο ομάδων. Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Κολεγίου μπήκαν φουριόζοι για να καθαρίσουν το ματς. Κυριαρχούσαν σε όλους τους χώρους και πέτυχαν δυο όμορφα γκολ. Το ματς φαινόταν να έχει ήδη κλειδώσει. Όμως ποτέ δεν σταματάς πριν ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη. Έτσι το 0-2 του πρώτου μέρους φάνηκε εύθραυστο στην επανάληψη. Ο Σόλων μπήκε δυνατά βγήκε στην επίθεση και με αιχμή του δόρατος τον Συρίγο κατάφερε να μειώσει το σκορ και να φτάσει μια ανάσα πριν την ισοφάριση. Το τελικό σκορ βρήκε δίκαιη νικήτρια την ομάδα του Deree College που κλείδωσε τη θέση της στον Τελικό του Κυπέλου.

Το φιλμ του αγώνα

Με τη σέντρα ο Γρατσιάτος είδε εκτός θέσης τον Καπερώνη έκανε το σουτ από τη σέντρα για να χτυπήσει η μπάλα στη ρίζα του δεξιού δοκάρι και να περάσει άουτ.

25′ (0-1) Σέντρα του Τετώρου από τα αριστερά πλασέ του Παπαναστασίου απέκρουσε με τα πόδια ο Καπερώνης και στην επαναφορά κεφαλιά του επιθετικού του Κολεγίου στα δίχτυα.

27′ Εξαιρετικό σουτ του Παπουλίδη έξω από την περιοχή δύσκολα ο Σεϊμένης έδιωξε από την αριστερή του γωνία.

28′ Αντεπίθεση για το Κολέγιο με τον Τετώρο να τρέχει όλη την αριστερή πλευρά της επίθεσης, μπήκε και στην περιοχή όμως το σουτ του εξουδετέρωσε ο Καπερώνης.

31′ (0-2) Κλέψιμο του Παπαναστασίου μπήκε στην περιοχή πέρασε και τον Καπερώνη και με πλασέ έσπρωξε τη μπάλα στο κενό τέρμα.

33′ Διαγώνιο σουτ του Παπαναστασίου από τα δεξιά έδιωξε με υπερένταση ο Καπερώνης με τα πόδια.

42′ Σέντρα του Γεωργιλή από τα δεξιά προβολή του Παπαδογιώργου ανάγκασε τον Καπερώνη να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

45 Πάσα του Δημόπουλου στον Λαδακάκο με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και την μπάλα να χτυπάει σε πόδι αμυντικού να αλλάζει πορεία και να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι κόρνερ.

53′ (0-3) Ανατροπή του Γρατσιάτου από τον Καπερώνη. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος στέλνοντας τη μπάλα στην δεξιά γωνία.

65′ (1-3) Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά με τον Τσιρίγο να γεμίζει τον Σεϊμένη να διώχνει και τον Συρίγο με κεφαλιά εξ επαφής να μειώνει το σκορ.

66′ Φανταστική ενέργεια του Τετώρου και κάθετη πάσα στον Παπαναστασίου ο οποίος έκανε από πλάγια θέση το σουτ με τη μπάλα να περνάει παράλληλα με το τέρμα και να καταλήγει άουτ.

75′ Ατομική προσπάθεια του Παπαναστασίου από τα δεξιά και γύρισμα στον Βασιλόπουλο με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από τα δεύτερο δοκάρι άουτ.

85′ (2-3) Πάσα του Δημόπουλου στον Συρίγο ο οποίος έβγαλε σέντρα στον αμαρκάριστο Αναστασάκο με τον τελευταίο να κάνει απευθείας το σουτ και να πετυχαίνει εντυπωσιακό γκολ.

Χριστόπουλος Τίτος (Σόλων)

Σταθήκαμε αξιοπρεπέστατα σήμερα. Ήταν ένα δύσκολο ματς με μια πολύ δυνατή ομάδα. Παρόλο που βρεθήκαμε πίσω στο σκορ καταφέραμε να πετύχουμε δυο γκολ και να διεκδικήσουμε την ισοπαλία. Καλή συνέχεια στους αντιπάλους μας.

Τετώρος Ηλίας (Deree College)

Ξεκινήσαμε πολύ καλά. Ξέραμε ότι θα ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι από την αρχή. Επαναπαυθήκαμε στα τρία γκολ και τα παιδιά απέδειξαν ότι είναι πολύ καλή ομάδα και μας έβαλαν δυο γκολ. Πιεστήκαμε πολύ στο τέλος, όμως ευτυχώς όλα καλά και πήραμε τη νίκη.